Pierwszy raz pasmo „Wieczór z…” Jakubowska prowadziła w środę wieczorem. – Zaproponowało mi to kierownictwo Telewizji wPolsce, na warunkach, które są chyba wymarzone dla kogoś, kto chce do zawodu dziennikarskiego wrócić i uczciwie go uprawiać, tzn. bez jakiejkolwiek cenzury, ograniczeń. Jest to program na żywo, mogę do niego zaprosić, kogo chcę, mówić, o czym chcę, nikt mi nic nie narzuca. Myślę, że jest to bardzo luksusowa sytuacja, o której wielu dziennikarzy nie tylko dzisiaj, ale i w przeszłości mogło tylko pomarzyć – stwierdziła na początku programu.
„Wieczór z…” ramówce Telewizji wPolsce.pl pojawił się miesiąc temu, w różne dni jest prowadzony przez inne osoby, m.in. Michała Karnowskiego, Ryszarda Makowskiego i Piotra Barełkowskiego.
Jako dziennikarka Aleksandra Jakubowska pracowała od drugiej połowy lat 70. Zaczęła w „Sztandarze Młodych”, potem była związana z „Przyjaciółką”, a w latach 1987-1991 pracowała w Telewizji Polskiej (m.in. jako prowadząca „Dziennik Telewizyjny”, a potem „Wiadomości” – pożegnała się z widzami w połowie stycznia 1991 roku, po tym jak zmieniło się kierownictwo programu). Po odejściu z TVP Jakubowska pracowała m.in. w „Kurierze Polskim” i Radiu Kolor.
Potem zaangażowała się w politykę. W latach 1995-1997 była rzecznikiem prasowym rządu Włodzimierza Cimoszewicza, a w latach 1997-2005 – posłanką SLD. W latach 2001-2002 jako wiceminister kultury zajmowała się m.in. projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, w związku czym była wiele razy przesłuchiwana przez komisję sejmową badającą tzw. aferę Rywina.
W procesie dotyczącym afery Rywina Jakubowska została w 2012 roku prawomocnie skazana na 8 miesięcy więzienia z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na dwuletni okres próby. Jakubowska została też skazana na grzywnę i 2-letni zakaz prowadzenia pojazdów za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz – nieprawomocnie – za korupcję przy ubezpieczeniu elektrowni w Opolu.
Michał Karnowski: zgadzamy się z Aleksandrą Jakubowską w fundamentalnych sprawach
Niektórzy dziennikarze aktywni na Twitterze krytycznie ocenili zaangażowanie Aleksandry Jakubowskiej do Telewizji wPolsce.pl właśnie z uwagi na wyroki ciążące na byłej posłance SLD.
– Pani Aleksandra „Trzy wyroki” Jakubowska znalazła swoje miejsce – stwierdził Roman Imielski z „Gazety Wyborczej”. Na to Wojciech Wybranowski wytknął mu, że w „GW” przez wiele lat pracował Lesław Maleszka, także po tym jak w 2001 roku przyznał się, że w latach 70. donosił SB na swoich ówczesnych przyjaciół, m.in. Stanisława Pyjasa i Bronisława Wildsteina. „GW” z Maleszką rozstała się dopiero w 2008 roku, po premierze opisującego donosy Maleszki i okoliczności śmierci Pyjasa filmu dokumentalnego „Trzech kumpli”. – Panie Romanie, to, że afera Rywina wybuchła Wam w rękach i rozwaliła system, to Wasza wina, a nie pani Jakubowskiej. Źle adresujecie swój gniew – napisał do Imielskiego Jacek Karnowski z „Sieci”.
– Najpierw musiałby Urban założyć Twittera i trochę pozachwalać PiS. Pani Jakubowska jak i pani Ogórek to przeszły. To swoisty czyściec przed przyjęciem w poczet propagandzistek. Żeby się upewnić, że żadnego numeru nie wywiną – stwierdził Mikołaj Wójcik z „Faktu” na sugestię, że równie dobrze z Telewizją wPolsce.pl może współpracować Jerzy Urban.
– Hejterom Aleksandry Jakubowskiej odpowiadam: 1. to pasmo autorskie, pełna swoboda twórcy 2. W sprawach fundamentalnych (ochrona życia, Polska) jest zgoda. 3. Jesteśmy na dorobku, płacimy bardzo skromnie. 4. Nie zazdrośćcie świetnego transferu do wPolscepl, bo będą kolejne – skomentował to Michał Karnowski, członek zarządu Fratrii ds. redakcyjnych.
„Wieczór z…” to kolejny program, który pojawił się w ramówce Telewizji wPolsce.pl w br. Na początku stycznia zadebiutował „Mały biznes, wielka sprawa” (jego gospodarzami są Maciej Wośko, Edyta Hołdyńska i Marek Siudaj), dwa tygodnie temu – „Kolegium” prowadzone przez Wojciecha Biedronia oraz „Gwiazdy w Polsce” z Agnieszką Ponikiewską.
Telewizja wPolsce.pl jest nadawana od czerwca ub.r., ruszyła tylko w internecie, natomiast od jesieni jest dostępna w wybranych sieciach kablowych, a od końca grudnia – w Cyfrowym Polsacie.
Od startu stacji stopniowo rozbudowywano jej ramówkę. Oprócz codziennego pasma publicystycznego pojawiły się cotygodniowe programy „Bardzo ważna sprawa” Piotra Barełkowskiego, „Wieża bab” Doroty Łosiewicz, „Przegląd tygodnia Jacka i Michała Karnowskich”, „Proszę to wyjaśnić” Edyty Hołdyńskiej, „Bliska zagranica” Piotra Skwiecińskiego, „Między Matrixem a Krucyfiksem” Grzegorza Górnego, „Barykada” Aleksandra Majewskiego oraz „Klub Ronina” Józefa Orła.