Ostatnio dodane

Zarząd PAP dwuosoby, a w nim wiceprezes z Agencji Nieruchomości Rolnych

Rada Mediów Narodowych przyjęła natomiast uchwałę o rozszerzeniu zarządu Agencji do dwóch osób. Drugim członkiem została Hanna Myjak z Agencji Nieruchomości Rolnych. Skład zmieniono, mimo iż z pięciu członków RMN obecnych było tylko trzech. „Za” kandydaturą Myjak głosował przewodniczący Krzysztof Czabański oraz Joanna Lichocka. „Przeciw” – Juliusz Braun.

„W tej chwili wybraliśmy członka zarządu PAP, panią Hannę Myjak, specjalistkę od spraw finansowo-ekonomicznych” – poinformował Krzysztof Czabański, szef Rady. Jak dodał, Myjak swoje obowiązki zacznie pełnić od najbliższego poniedziałku.

Myjak ukończyła studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na wydziale ekonomiczno-rolniczym, a następnie studia podyplomowe z rachunkowości. W latach 1987-1992 pracowała w ministerstwie finansów na stanowisku naczelnika Departamentu Finansowania Sfery Budżetowej. Od 1992 r. była związana z Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa, która przekształciła się później w Agencję Nieruchomości Rolnych. Od lutego 2016 r. pełniła funkcję wiceprezesa ANR.

Rezygnacja przyjęta

Dmochowski został zawieszony w pełnieniu funkcji na początku tygodnia. Był zaskoczony, nie widział powodów, dla których go odwołano. W czwartek Rada Mediów Narodowych miała wysłuchać jego stanowiska i stanowiska rady nadzorczej. Tymczasem Artur Dmochowski zamiast przedstawić swoje argumenty, na ręce Krzysztofa Czabańskiego złożył pisemną rezygnację ze stanowiska. Jako powód podał „rozbieżność zdań z radą nadzorczą” w kwestii wizji jej rozwoju i finansowania.

Zdaniem rady nadzorczej, powodem zawieszenia było niedostateczne informowanie przez zarząd o programach finansowych, podnoszenie zatrudnienia oraz wynagrodzeń w Agencji. RMN przyjęła rezygnację Artura Dmochowskiego.

Prezesa brak

W czwartek RMN miała też przegłosować kandydaturę Jolanty Hajdasz, szefowej Centrum Monitorowania Wolności Prasy, na prezesa PAP. Sama zainteresowana poprosiła jednak o dwutygodniową zwłokę. Powodem jest to, że Hajdasz nie była w stanie określić, od kiedy będzie mogła sprawować nowe stanowisko – będzie to wiedziała w ciągu czternastu dni. Nieoficjalnie dowiadujemy się jednak, że została mocno zaskoczona środową propozycją rady nadzorczej.

– Rozmawialiśmy z panią Hajdasz, podoba się nam jej podejście do PAP, ale musimy też wiedzieć, jak to wygląda z jej kalendarzem, bo nie możemy w ciemno wybierać prezesa, który nie wiadomo, kiedy przyjdzie. Dlatego odkładamy sprawę wyboru prezesa PAP na za dwa tygodnie – wyjaśnił Czabański.

W ciągu tych czternastu dni członkowie Rady Mediów mogą także zgłaszać swoich kandydatów na prezesa Agencji. Do czasu głosowania, PAP szefuje delegowany przez radę nadzorczą jej członek – Tomasz Giziński. Taka sytuacja – jak zaznaczyli członkowie RMN – ma trwać jednak nie dłużej, niż do końca października br.

Na wczorajszym posiedzeniu RMN Juliusz Braun próbował złożyć wniosek o odwołanie rady nadzorczej, jednak ze względów proceduralnych nie mógł tego uczynić. Jak nam powiedział – ponowi wniosek za dwa tygodnie, kiedy Rada Mediów ponownie zbierze się na posiedzeniu. – Z winy rady nadzorczej doszło do sytuacji, kiedy musimy w pośpiechu wybierać nowego szefa PAP. Stawia nas się niejako przed faktami dokonanymi, co jest skandalem – mówi dla Wirtualnemedia.pl Braun.

Artur Dmochowski został prezesem PAP w maju ub.r. Wygrał konkurs na to stanowisko, a w październiku ub.r. zostało to potwierdzone przez Radę Mediów Narodowych (działającą od lipca ub.r.). Rada mianowała go wtedy na czteroletnią kadencję i zdecydowała, że zarząd PAP będzie jednoosobowy.

Jolanta Hajdasz jest doktorem nauk humanistycznych, dziennikarką z 25-letnim stażem. Obecnie pełni funkcję dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, jest także redaktor naczelną Wielkopolskiego Kuriera Wnet i portalu wolnypoznan24.pl. Wcześniej pracowała m.in. w Radiu Wolna Europa, Polskim Radiu, TVN i TVP. Jest autorką wielu książek i filmów dokumentalnych, m.in. książki: „Szczekaczka, czyli Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa” i filmu: „Zapomniane męczeństwo” o arcybiskupie Antonim Baraniaku. Członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (druga kadencja), Zarządu Stowarzyszenia Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu oraz członek Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu.

Artur Dmochowski jest dziennikarzem, publicystą, historykiem i dyplomatą. W latach 80. współtworzył Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS), działał w podziemnym ruchu wydawniczym. Założył i był redaktorem naczelnym pism „Od Nowa” i „Czas Solidarności”. Po 1989 r. był redaktorem i publicystą m.in. w nowojorskim „Nowym Dzienniku”, Telewizji Polskiej i „Gazecie Polskiej”. Współtworzył kanał TVP Historia. Od 2015 roku do kwietnia ub.r. był rzecznikiem prasowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych.