4 października br. wystartował w pełnej wersji projekt „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl Sonar. Jest on realizowany wspólnie z Laboratorium EE i powstał dzięki wsparciu Digital News Initiative firmy Google. Część treści w serwisie Sonar dostępna jest tylko dla subskrybentów elektronicznej wersji „GW”.
W serwisie Sonar.Wyborcza.pl znajdują się informacje, dane, zestawienia, rankingi, wizualizacje i kalendaria dotyczące życia politycznego i społecznego oraz polskich polityków. Dane do serwisu pobierane są w czasie rzeczywistym ze stron Sejmu i Senatu RP, Google Trends, Facebooka oraz Twittera. W dziale „Tylko u nas” publikowane są autorskie materiały zespołu Sonar.Wyborcza.pl. Treści do serwisu Sonar przygotowywane są też przez redakcję działu krajowego i lokalne oddziały „GW”.
– Naszym założeniem jest odejście od publicystki. Chcemy, żeby wszystkie nasze materiały były oparte na wiarygodnych danych, które pobieramy z najrozmaitszych źródeł, czasem automatycznie, a czasem ręcznie. Z przepastnych archiwów „Gazety Wyborczej” wybieramy wyłącznie newsy, reportaże i analizy, unikając komentarzy i felietonów. Użytkownicy znużeni publicystyką będą mogli zajrzeć do „teczek” polityków z twardymi danymi – mówi Vadim Makarenko, szef działu danych „GW”.
Większość tekstów z „GW” w serwisie Sonar dostępna jest w pełnej wersji tylko dla subskrybentów elektronicznej wersji „GW”.