Zarząd Superstacji tymczasowo zawiesił Jakuba Wątłego, wskutek czego prowadzone przez dziennikarza programy „Krzywe zwierciadło” i „Suma tygodnia” zniknęły z anteny kanału – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. – Ten styl krytyki wykracza poza wszelkie przyjęte powszechnie standardy życia publicznego – oceniła KRRiT słowa Wątłego o dziennikarzach TVP.
Ostatnie jak na razie wydanie „Krzywego zwierciadła” zostało wyemitowane w Superstacji w poniedziałek. Normalnie program był pokazywany od poniedziałku do piątku o godz. 18:45.
Według ustaleń portalu Wirtualnemedia.pl, program zniknął z ramówki, ponieważ prowadzący go Jakub Wątły został bezterminowo zawieszony przez zarząd stacji. – Wszystkie programy prowadzone przez Kubę Wątłego są tymczasowo zawieszone i nie produkujemy nowych odcinków. Nie ma konkretnej daty ich odwieszenia. Taka jest decyzja zarządu – potwierdza w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Ramona Lenartowicz, sekretarz programowa Superstacji.
Wątły prowadził też w stacji program „Suma tygodnia” emitowany w niedziele o godz. 13:45. W ostatnich dniach zamiast „Krzywego zwierciadła” pokazywana była powtórka programu „Polska w kawałkach”, a w niedziele w miejsce „Sumy tygodnia” ma być emitowany program „Dookoła świata”.
Burza po słowach Jakuba Wątłego o dziennikarzach TVP
Przypomnijmy, że w wydaniu „Krzywego zwierciadła” z wtorku 14 lutego br. Jakub Wątły porównał dziennikarzy Telewizji Polskiej do „brudnych, śmierdzących gnid” oraz istot pijących i jedzących odchody. Dwa dni później TVP wyraziła oburzenie tą wypowiedzią oraz poinformowała, że podjęła w tej sprawie działania prawne. Prezes Superstacji przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, że poprosił Jakuba Wątłego, żeby w swoich programach nie wypowiadał się już o TVP.
W piątek 17 lutego zarząd główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich skrytykował słowa Wątłego w liście otwartym do Zygmunta Solorza-Żaka, współwłaściciela Superstacji, oraz zaapelował do niego o „doprowadzenie do wyciągnięcia daleko idących konsekwencji z tej niszczącej jakąkolwiek debatę publiczną audycji”. Z kolei zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy RP ocenił, że Jakub Wątły z powodu tej wypowiedzi powinien stracić prawo do występowania w mediach.
Dziennikarz Superstacji w piątek 17 lutego zwrócił uwagę, że równie mocne opinie w ub.r. wyrażali m.in. Marcin Wolski i Jan Pietrzak, związani z Telewizją Polską. – Ci, którzy służą obecnej władzy, nazywając się dziennikarzami, wielokrotnie akceptowali i akceptowali wypowiedziane przeze mnie „brudne, śmierdzące gnidy”. Jeśli ktoś z państwa czuje się urażony, to oczywiście przepraszam – powiedział.
Zarząd Superstacji przeprasza dziennikarzy TVP i widzów
W piątek po południu zarząd Superstacji w oświadczeniu poinformował, że emisja „Krzywego zwierciadła” została wstrzymana do zakończenia wewnętrznego postępowania wyjaśniającego. Przeprosił też za słowa Jakuba Wątłego na temat dziennikarzy TVP.
– Zarząd Superstacji pragnie przeprosić wszystkich tych, którzy mogli poczuć się urażeni słowami użytymi w programie, w tym w szczególności dziennikarzy TVP. Przeprosiny są kierowane również do widzów, gdyż nie może być zgody w debacie publicznej na używanie podobnego słownictwa. Zarząd Superstacji pozostając otwartym na krytykę, zgłasza przy tym postulat zainicjowania dyskusji na temat poziomu debaty publicznej w Polsce, tak aby wspólnie podnieść jakość mediów i dziennikarstwa i wypracować jak najwyższe standardy, które będą obowiązywały wszystkie media w Polsce – czytamy w oświadczeniu kierownictwa stacji.
KRRiT: słowa Wątłego o dziennikarzach TVP to język nienawiści
W piątek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała oświadczenie w odpowiedzi na skargi przesłane do niej w sprawie stwierdzeń Jakuba Wątłego o dziennikarzach TVP. Według KRRiT te wypowiedzi, „pełne agresji i nienawiści”, były „próbą poniżenia, napiętnowania ich w oczach opinii publicznej, budowały fatalny obraz ich zawodowych działań i kompetencji oraz prowadziły do pogłębienia podziałów społecznych”.
– Zdaniem KRRiT, ten styl krytyki wykracza poza wszelkie przyjęte powszechnie standardy życia publicznego; żadnym mediom w obszarze prawnym RP nie wolno wykorzystywać języka nienawiści i agresji w sporze publicznym, również w sytuacji najostrzejszej nawet krytyki – podkreśliła KRRiT.
Zaznaczyła, że zgodnie z procedurą po otrzymaniu stanowiska Superstacji przeanalizuje, czy słowa Jakuba Wątłego w „Krzywym zwierciadle” naruszyły ustawę o radiofonii i telewizji.
„Krzywe zwierciadło” znów znika z anteny Superstacji
„Krzywe zwierciadło” wróciło na antenę Superstacji w grudniu ub.r., po ponad półrocznej przerwie. W maju ub.r. program zniknął z ramówki kanału, ponieważ Jakub Wątły nie porozumiał się z kierownictwem kanału co do dalszej współpracy. Ze stacją jest związany od ośmiu lat.
Zawieszenie Wątłego to kolejna tego typu sytuacja w telewizji w ostatnim okresie. Po tym jak Maciej Pawlicki pod koniec stycznia w „Studiu Polska” w TVP Info prowokacyjnie podał nieprawdziwą informację o zatrzymaniu Ryszarda Petru pod zarzutem szpiegostwa (co oburzyło polityków Nowoczesnej i część komentatorów), został odsunięty od dalszego prowadzenia programu. Pawlickiego w roli gospodarza zastąpił Jacek Łęski, jednocześnie współprowadzącą została Magdalena Ogórek.