O nowym zakazie poinformowała Agencja Informacyjna Polska Press, której fotoreporter we wtorek przed południem (tego dnia odbywa się rozprawa Trybunału Konstytucyjnego) został wyproszony z siedziby TK. Wyjaśniono mu, że zgodnie z decyzją Julii Przyłębskiej podczas rozpraw Trybunału nie mogą być już wykonywane zdjęcia ani nagrywane filmy. W związku z tym na salę nie będą wpuszczani przedstawiciele mediów z aparatami fotograficznymi i kamerami. Obecni podczas rozpraw mogą być natomiast inni dziennikarze.
Transmisja na żywo z rozpraw Trybunału Konstytucyjnego jest dostępna na jego stronie internetowej.
Ponadto po każdej rozprawie tak jak dotychczas będzie odbywać się konferencja prasowa z udziałem przewodniczącego składu orzekającego i sędziego sprawozdawcy.
Zakaz rejestrowania rozpraw został skrytykowany przez wielu dziennikarzy aktywnych na Twitterze. – Skandal i półśrodek. W ogóle nie powinni wpuszczać mediów, nie tylko tych z kamerami – ocenił Wojciech Szacki z „Polityki”. – Zapewne od razu orzekła o jego konstytucyjności? – napisał Dariusz Ćwiklak z „Newsweek Polska”. – Coraz bardziej wolne media – stwierdziła Hanna Lis. – Ciekawe, na jakiej podstawie prawnej – zastanawia się Grzegorz Kwolek. – No proszę – skomentował Jakub Szczepański z „Faktu”.
– Co ten PiS tak boi się kamer? Najpierw wyrzucono je z galerii w Sejmie, teraz sędzia Przyłębska usuwa je z Trybunału Konstytucyjnego… – napisał Bartosz Wieliński z „Gazety Wyborczej”. – Cooo??? Kolejna instytucja zamknięta przed dziennikarzami. Władza coraz szczelniej odgradza się od obywateli! – stwierdziła Edyta Żemła z „Wprost”.
Wczoraj Julia Przyłębska na antenie radiowej Jedynki zaznaczyła, że zakaz dotyczy tylko rozpraw dotyczących mniej istotnych ustaw. Podczas rozpatrywania tych najważniejszych fotoreporterzy i operatorzy kamer nadal będą mogli być obecni.
– Jako sędzia sądu powszechnego nie jestem przyczajona do obecności mediów na wszystkich rozprawach. Są sprawy, które wzbudzają szczególne zainteresowanie. Uważam generalnie, że obowiązek upublicznienia rozprawy jest zrealizowany poprzez transmisje w internecie. Wprowadzanie mediów przy mniejszej sali spowoduje pewien chaos – wyjaśniła. – Dziś posiedzenie odbywa się w mniejszej sali, orzeka skład pięcioosobowy. Uznałam, że dziś odstąpimy od obecności mediów. Posiedzenia są transmitowane w internecie. W żaden sposób nie ograniczmy dostępu do udziału w rozprawie – oceniła prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Komunikat w sprawie dostępu mediów do prac Trybunału Konstytucyjnego
Trybunał Konstytucyjny uprzejmie informuje, że w opracowaniu są nowe zasady współpracy z mediami w celu zapewnienia właściwej organizacji rozpraw przed Trybunałem oraz zagwarantowania poszanowania jego powagi, z uwzględnieniem publicznego charakteru rozpraw oraz dostępu przedstawicieli mediów do informacji publicznej.
Trybunał przypomina, że standard rozprawy publicznej zapewniony jest poprzez umożliwienie obywatelom udziału w rozprawie w charakterze publiczności. Trybunał podwyższył ten standard zapewniając równocześnie:
· Możliwość obserwacji przebiegu rozprawy za pośrednictwem transmisji dostępnej na stronie internetowej Trybunału;
· Możliwość uzyskania nagrania z publicznej rozprawy w trybie pytania o udzielenie informacji publicznej;
· Obecność dziennikarzy w sali rozpraw podczas rozprawy z wyłączeniem możliwości fotografowania i filmowania;
· Organizowanie konferencji prasowych po rozprawie na wniosek dziennikarzy. Fotografowanie i filmowanie przebiegu rozprawy przez dziennikarzy będzie możliwe w przypadkach uzasadnionych wagą sprawy, na wniosek zainteresowanej redakcji.
Prezes Trybunału Konstytucyjnego wyda zarządzenie w przedmiotowej sprawie.
Zespół Prasy i Informacji Biura Trybunału Konstytucyjnego