– Zależy nam, aby zgłaszane propozycje w najróżniejszy sposób dotykały spraw dotyczących rozwoju, mieszkańców, kultury, gospodarki i historii województwa śląskiego wraz ze zmianami, jakim jako region nieustannie ono podlega – mówi Magdalena Bochenek, organizatorka konkursu. – Za najwartościowszą publikację dotyczącą województwa śląskiego marszałek województwa śląskiego funduje nagrodę w wysokości 50 tys. złotych – dodaje.
Do konkursu przyjmowane będą prace, które spełniają wysokie standardy dziennikarskie pod względem formy i języka oraz dają wgląd w historię, problemy teraźniejszości i wyzwania przyszłości województwa śląskiego. Zgłaszać prace do konkursu mogą: autorzy lub redakcje wydawnictw, dzienników, czasopism, stacji radiowych, telewizyjnych, portali internetowych i kierownictwa zespołów filmowych.
Poprzez prace rozumiane są: teksty prasowe, filmy, audycje radiowe i programy telewizyjne, w tym dokumentalne oraz publikacje zamieszczane w mediach internetowych. Autor może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę własną i jedną współautorką. Do konkursu mogą być zgłaszane wyłącznie prace w języku polskim (w tym przetłumaczone na ten język).
– Mam nadzieję, że w tym roku będzie wiele prac przygotowanych przy użyciu nowych mediów. Niekonwencjonalny i nowoczesny sposób przekazu treści z pewnością będzie atutem, choć najbardziej i tak liczy się oczywiście treść – tłumaczy Magdalena Bochenek.
Zgłoszenia prac konkursowych należy przesyłać do 25 stycznia 2017 r. na następujący adres: Uniwersytet Śląski w Katowicach, ul. Bankowa 12, 40-007 Katowice (Gabinet Rektora) – z dopiskiem „Konkurs im. K. Bochenek”. Inicjatorem konkursu jest śląskie środowisko dziennikarskie, które w ten sposób chce upamiętniać Krystynę Bochenek, wicemarszałek Senatu i wybitną dziennikarkę. Była ona związana przez wiele lat z Radiem Katowice, współpracowała także z telewizją i DZ. Zasłynęła z akcji i inicjatyw społecznych promujących m.in. zdrowie i piękną polszczyznę. Była pomysłodawczynią Ogólnopolskiego Dyktanda i imieninowych zjazdów Krystyn. Zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie pod Smoleńskiem.