Piotr Najsztub, publicysta TOK FM, zamieścił na Twitterze i Facebooku wpis, w którym nazwał mieszkańców południa Polski „owco i jagnio j…ami”. Po kilkunastu godzinach skasował oba wpisy. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl przekonuje, że pisząc to chciał wstrząsnąć sumieniami ludzi obrażających imigrantów pochodzenia muzułmańskiego.
„Przyglądam się tym wpisom o kozoj…ach. A czym się oni różnią od naszych „owco i jagnio” j…ców z południa Polski? Tym, że umieją kebabić?” – brzmiał wpis Piotra Najsztuba. Najpierw wzbudził poruszenie na Twitterze. Internauci ostro krytykowali wpis dziennikarza. „Warto jednak,aby mieszkańcy Podkarpacia, Podhala i Podbeskidzia wiedzieli, co o nich myśli dziennikarz z mediów Agory” – napisał na Twitterze Stanisław Pięta, poseł PiS.
Wpis Piotra Najsztuba z Twittera szybko zniknął, pozostał jednak na Facebooku, skąd – po fali krytyki w komentarzach – także został usunięty kilkanaście godzin później.
Pytany o powody zamieszczenia tych notek na portalach społecznościowych, Piotr Najsztub mówi dla Wirtualnemedia.pl, że chodziło mu tylko o poruszenie sumień Polaków.
– Bardzo często czytam wulgarne wpisy na temat imigrantów, które sprowadzają się właśnie do wulgarnego sformułowania „kozoj…cy”. Miałem tego serdecznie dosyć, więc postanowiłem przypomnieć, że ludy pasterskie mają ten niechlubny i na szczęście zanikający obyczaj, że czasem współżyją ze zwierzętami. Dotyczy to w równej mierze imigrantów, jak i naszych górali, więc nie ma sensu tego wytykać akurat przybyszom. Rzeczywiście, wpis był dość brutalny, ale chciałem w ten sposób uzmysłowić, że przypadki zoofilii nie dotyczą religii muzułmańskiej czy jakiejkolwiek innej, one po prostu czasem się zdarzają. Także w Polsce – mówi Najsztub.
Piotr Najsztub mówi też, że wpis z Twittera usunął po tym, jak zadzwonili do niego przyjaciele z południa Polski i poprosili go o to. Z tych samych powodów zniknął też wpis z Facebooka.
Najsztub to były dziennikarz „Gazety Wyborczej”, prowadził reality show w Polsacie i autorską audycję w RMF FM. Był publicystą tygodników „Wprost” i „Newsweek”. Od 2002 do 2006 r. był też redaktorem naczelnym „Przekroju”. Obecnie współpracuje z TVN Style oraz prowadzi audycję w TOK FM.