„Gazeta Finansowa” nie zniesławiła wydawcy „Wprost”, prawomocna decyzja sądu

Michał M. Lisiecki

Sąd Okręgowy w Warszawie nie uwzględnił zażalenia Michała M. Lisieckiego, właściciela PMPG Polskie Media na postanowienie o umorzeniu postępowania w sprawie karnej z oskarżenia prywatnego wydawcy „Wprost” i „Do Rzeczy”. Oskarżonymi o zniesławienie byli dziennikarz oraz były i obecny redaktor naczelny „Gazety Finansowej”. Decyzja sądu jest prawomocna.

Sprawa z oskarżenia prywatnego Michała M. Lisieckiego o przestępstwo zniesławienia (z artykułu 212 kodeksu karnego) dotyczy treści artykułu „Gazety Finansowej” (Federal Media Company FMC) pt. „CBA w domu właściciela „Wprost” i „Do Rzeczy”” z 17 lutego br., który jest dostępny na portalu Gf24.pl. Oskarżonymi byli Grzegorz Jakubowski, który przez wydawcę „Wprost” został wskazany jako autor ww. artykułu, Piotr Bachurski (jako były redaktor naczelny „GF”) oraz Jan Piński (obecny naczelny „GF”).

„Gazeta Finansowa” na swojej stronie internetowej podała informację o tym, że funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego wkroczyli do domu Michała M. Lisieckiego. Tygodnik informował, że poszukiwano nośników elektronicznych, zdjęć i poufnych dokumentów należących do Lisieckiego. Prokuratura twierdziła, że przeszukanie nie ma związku z tzw. „aferą podsłuchową”.

Postępowanie z art. 212 kk toczy się przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie z wyłączeniem jawności. W sierpniu na pierwszej rozprawie sąd umorzył postępowanie w stosunku do wszystkich oskarżonych, bez przeprowadzenia materiału dowodowego. Postanowienie było nieprawomocne.

Michał M. Lisiecki złożył zażalenie na postanowienie sądu pierwszej instancji, wskazując na nieprzeprowadzenie postępowania dowodowego. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, w zeszłym tygodniu Sąd Okręgowy w Warszawie nie uwzględnił zażalenia Lisieckiego, wobec czego postanowienie sądu rejonowego jest prawomocne – „Gazeta Finansowa” nie zniesławiła wydawcy „Wprost”.

– Prezes Lisiecki zastanawia się nad dalszymi krokami w tej sprawie i nie wyklucza kontynuacji drogi prawnej – tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Anna Pawłowska-Pojawa, rzecznik prasowa Grupy PMPG Polskie Media.

Przypomnijmy, że Michał M. Lisiecki oraz spółka Agencja Wydawniczo-Reklamowa „Wprost” złożyli do prokuratury oraz CBA zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i wykroczenia przez Jana Pińskiego, redaktora naczelnego „Gazety Finansowej” oraz Grzegorz Jakubowskiego, dziennikarza „Gazety Finansowej”. W tej sprawie zostało wszczęte śledztwo.