– To wielki zaszczyt, ale też olbrzymie zobowiązanie – podkreśla Michał Szułdrzyński w komunikacie prasowym. – Wierzę, że przed „Rzeczpospolitą” i rp.pl jest wielka przyszłość, która wymaga jednak dokończenia budowy inspirowanego danymi newsroomu. Jej rozpoczęcie kilka lat temu powierzyli mi Bogusław Chrabota i Maciej Maciejowski, prezes Gremi Media. Objęcie stanowiska redaktora naczelnego nie jest więc rewolucją, ale kontynuacją wybranego kierunku: tworzenia nowoczesnego, cyfrowego medium, docierającego do profesjonalistów, ale też wszystkich osób ciekawych świata i zaproponowania im doświadczenia dostępu w jednym miejscu do najważniejszych informacji, wyselekcjonowanych spośród informacyjnego zgiełku, dostępu do tego, co istotnie zmienia nasz świat, do analizy trendów, ale też i szerszego kontekstu zdarzeń – wylicza nowy szef redakcji „Rzeczpospolitej”.
– Najważniejsze jest jednak dokończenie procesu cyfryzacji, praca nad angażowaniem użytkowników oraz walka o subskrybentów cyfrowych – dodaje.
Michał Szułdrzyński z „Rzeczpospolitą” związany jest od 16 lat. W 2013 roku został szefem działu krajowego, a wiosną 2016 roku awansował na stanowisko pierwszego zastępcy redaktora naczelnego.
Przed pracą w „Rzeczpospolitej” był związany z Wyższą Szkołą Europejską im. ks. Józefa Tischnera oraz był redaktorem naczelnym kwartalnika „Nowe Państwo”. Prowadził programy „Tygodnik Polski” i „Minęła 20” w TVP Info oraz „Kalkulator Polityczny „Rzeczpospolitej” w Polsat News. Ukończył studia magisterskie i doktoranckie (bez doktoratu) na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz Leadership Academy for Poland.
Szułdrzyński opisuje i interesuje się polityką krajową i międzynarodową ze szczególnym uwzględnieniem europejskiej, rewolucją technologiczną i komunikacyjną, a także wpływem nowoczesnych technologii na życie ekonomiczne, społeczne i polityczne. Za 2016 r. dostał Grand Press w kategorii Publicystyka (za tekst o roli transferów socjalnych w budowie nowej klasy średniej przez ówczesny rząd).
Zmiana pokoleniowa na czele „Rzeczpospolitej”
– Michał jest doświadczonym i utytułowanym dziennikarzem, a przy tym wszystkim kierował dotychczas serwisem rp.pl i bardzo sprawnie budował cyfrowy newsroom. Objęcie przez niego roli redaktora naczelnego gwarantuje ciągłość i dalszy rozwój naszej redakcji – wyjaśnia Maciej Maciejowski, prezes Gremi Media.
Opisuje też, czym będzie zajmował się Bogusław Chrabota jako redaktor naczelny całego wydawnictwa. – Bogusław, który nadal będzie publikował w „Rzeczpospolitej”, wesprze nas w rozwoju oferty wydawniczej, poszerzeniu portfolio. Wydawnictwo zawdzięcza mu ustabilizowanie i sformatowanie ‘Rzeczpospolitej’, która jest najbardziej opiniotwórczym dziennikiem dekady – podkreśla szef firmy.
– Będę nadal wspierać „Rzeczpospolitą””, pozostanę też autorem, ale na nowym stanowisku chcę się skupić na pracy koncepcyjnej na rzecz Gremi Media, na co brak czasu przy bieżącym zarządzaniu „Rzepą” – zapowiada Chrabota. – Przed mediami w rzeczywistości cyfrowej stoją wielkie wyzwania, którym najlepiej sprostają przedstawiciele młodszych pokoleń. Moje pokolenie budowało media po komunizmie, dziś przed rynkiem nowe wyzwania – dodaje.
Gremi Media oprócz „Rzeczpospolitej” wydaje dziennik „Parkiet” i miesięcznik „Uważam Rze Historia” oraz ma 78 proc. akcji spółki E-Kiosk zajmującej się cyfrową sprzedażą prasy i książek. W listopadzie ub.r. firma zrezygnowała z dalszego wydawania kupionego niecałe trzy lata wcześniej dziennika „Sport”, tytuł przejęła spółka Edicom.
Według danych Polskich Badań Czytelnictwa opracowanych przez Wirtualnemedia.pl, w drugim kwartale br. sprzedaż „Rzeczpospolitej” spadła rok do roku o ponad 18 proc. do 25 220 egz.
Chrabota naczelnym „Rzeczpospolitej” przez 12 lat
Bogusław Chrabota został redaktorem naczelnym “Rzeczpospolitej” na początku stycznia 2013 roku. Wygrał otwarty konkurs na to stanowisko. Wcześniej przez 20 lat pracował w Telewizji Polsat. Pełnił w niej m.in. funkcje dyrektora programowego, szefa anteny, dyrektora zarządzającego, szefa kanałów tematycznych, szefa informacji i publicystyki, oprawy.
Przed przejściem do “Rzeczpospolitej” był szefem publicystyki grupy Polsat i dziennikarzem Polsat News (prowadził tam program „To był dzień”).
Debiutował w prasie niezależnej w 1986 roku. W latach 80. współpracował z „Brulionem”, publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym” i „Znaku”. W latach 1990-1993 związany z TVP (min. wice dyrektor TAI). Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2019 roku jest prezesem Izby Wydawców Prasy, a jesienią 2020 roku został wiceprezesem European Newspapers Publishers Association (ENPA).
Gremi Meda z nowymi inwestorami
Od sierpnia ub.r. największym akcjonariuszem Gremi Media nie jest już holding KCI kontrolowany właścicielsko przez Grzegorza Hajdarowicza. Firma za 33,7 mln zł sprzedała holenderskiej spółce Pluralis, należącej do koncernu George’a Sorosa, walory stanowiące 13,43 proc. kapitału i 20,38 proc. głosów na walnym zgromadzeniu wydawcy. Z kolei Pluralis niedługo potem zbył te akcje węgierskiego koncernowi Central Group, którego twórca Zoltán Varga został powołany do rady nadzorczej Gremi Media.
Natomiast na przełomie 2021 i 2022 roku Pluralis kupił już od KCI walory stanowiące prawie 40 proc. kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu Gremi Media. Zapłacił za nie 97 mln zł. Obecnie jest największym akcjonariuszem spółki.