Przewodniczący zaproponował, aby Poczta Polska wzięła pod rozwagę możliwość wydłużenia terminów do uregulowania zaległości wskazanych w upomnieniach, przesunięcia egzekucji należności, a także zawieszenia przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku rejestrowania odbiorników na terenach objętych powodzią.
Ponadto Maciej Świrski zapowiedział, że abonenci, którzy ponieśli dotkliwe straty w wyniku powodzi, mogą zwracać się do KRRiT z wnioskiem o umorzenie zaległych opłat abonamentowych, wraz z protokołem strat powstałych w czasie trwania powodzi i usuwania jej skutków.
– Jest to zgodne z art. 10 ustawy o opłatach abonamentowych z dnia 21 kwietnia 2005 r., iż KRRiT w wyjątkowych sytuacjach losowych […]może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych, odsetki za zwłokę w ich uiszczaniu, opłatę, o której mowa w art. 5 ust. 3, oraz odsetki za zwłokę w jej uiszczeniu. Powódź niewątpliwie należy zaliczyć do wyjątkowych sytuacji losowych – podała KRRiT w komunikacie.
Maciej Świrski zarekomendował również, aby pracownicy placówek Poczty Polskiej usytuowanych na terenach objętych powodzią informowali o tych możliwościach abonentów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji losowej.
Ile wynosi abonament RTV?
Opłata abonamentowa za jeden miesiąc użytkowania radioodbiornika wynosi 8,70 zł miesięcznie. Opłata za jeden miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie. Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2024 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymują 10-procentową zniżkę.