Maciej Świrski coraz bliżej Trybunału Stanu

Ma 30 dni na złożenie wyjaśnień

Sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej nada bieg wnioskowi o postawienie przewodniczącego KRRiT przed Trybunałem Stanu

Poprawiony wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu został przesłany do sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

– Ustawa o Trybunale Stanu zobowiązuje mnie do przesłania odpisu wniosku Maciejowi Świrskiemu, który będzie miał 30 dni na złożenie wyjaśnień. Sprawę przewodniczącego KRRiT będziemy procedować równolegle z wnioskiem o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego – zapowiada Zdzisław Gawlik (KO), przewodniczący sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

– Ze względu na duże zainteresowanie sprawą planujemy we wtorek zorganizować konferencję prasową i wyjaśnić wszelkie okoliczności – mówi „Presserwisowi” Zdzisław Gawlik. – Na razie nie jestem w stanie powiedzieć, na kiedy zwołam posiedzenie komisji odpowiedzialności konstytucyjnej w sprawie Macieja Świrskiego, bo jestem zobowiązany czekać na jego ustosunkowanie się do wniosku – dodaje.

Pod wnioskiem o postawienie Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu podpisało się w maju tego roku 185 posłanek i posłów. Dotyczy trzech segmentów: blokowania około 300 mln zł z abonamentu dla publicznego radia i telewizji, blokowania koncesji dla nadawców prywatnych: TVN, TVN 24, Radia Tok FM, Radia Zet. Trzecia grupa zarzutów dotyczy niewykonywania badań statystycznych oglądalności stacji telewizyjnych w Polsce.

Pod koniec lipca br. okazało się, że wstępny wniosek o postawienie Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu wymaga uzupełnienia.

Obszerne uzupełnienie, opisujące m.in. stanowisko wnioskodawców w sprawie Macieja Świrskiego (niektórzy prawnicy wywodzili, że wniosek powinien obejmować wszystkich członków ciała kolegialnego, jakim jest KRRiT) zostało przesłane na ręce marszałka Sejmu w sierpniu br. Następnie Szymon Hołownia kompletny wniosek przekazał sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej, która nada bieg sprawie.

Członkowie KRRiT ponoszą odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu za naruszenie Konstytucji lub ustawy w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania (wynika to z art. 198 ust. 1 Konstytucji). Po przeprowadzeniu postępowania w sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej komisja może wnieść do sejmu o pociągnięcie osób do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu albo o umorzenie postępowania. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o Trybunale Stanu uchwała sejmu o pociągnięciu do odpowiedzialności przed tym gremium powoduje zawieszenie w czynnościach osoby, której dotyczy.

Uchwałę tę sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Rządząca koalicja KO-Trzecia Droga-Lewica dysponuje wystarczającą liczbą głosów do jej przegłosowania i w efekcie zawieszenia Macieja Świrskiego w funkcji przewodniczącego i członka KRRiT.