Radio Andrychów czeka na wydanie koncesji

Nie będzie zakończenia emisji Radia AM Andrychów

W Andrychowie zostanie uruchomiona nowa rozgłośnia radiowa – Radio Andrychów. W wakacje KRRiT podjęła decyzję o udzieleniu koncesji Miejskiej Bibliotece Publicznej w Andrychowie na nadawanie lokalnego programu.

Jak poinformowała portalmedialny.pl, Sylwia Błasiak, Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Andrychowie, koncesja dla „Radia Andrychów” nie została jeszcze wydana. „Z pism otrzymanych na przestrzeni ostatnich 30 dni od Przewodniczące KRRiT oraz Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej jak na razie wiemy, że Przewodniczący KRRiT oczekuje na opinię Prezesa UKE w sprawie lokalizacji nadajnika. Z kolei Prezes UKE potrzebuje dodatkowych analiz formalno-prawnych dotyczących stacji” – mówi dla portalmedialny.pl Sylwia Błasiak.

Start Radia Andrychów nie spowoduje zamknięcia stacji radiowej, która działa w ramach projektu Radia Gminnego realizowanego przez Polskie Fale Średnie od 2005 r. „Koncesja dla „Radio AM Andrychów” obowiązuje do 22 grudnia 2025 r. i jak na razie nie planujemy zakończenia tego projektu. Prowadzone jest ono w ramach komórki organizacyjnej – Gminne Centrum Informacji (GCI)” – zapowiada Błasiak.

Większe koszty działalności GCI

Nadawca nie informuje o koszcie inwestycji w nowe radio. „Kosztów samego radia nie wyliczamy” – mówi nam Sylwia Błasiak. Z uruchomieniem Radia Andrychów wiązać się będzie opłata koncesyjna oraz koszty praw autorskich (np. ZAiKS), dzierżawy lub zakupu nadajnika, a także ewentualnie koszt dzierżawy miejsca pod nadajnik. To jak wskazuje Błasiak – zwiększy koszty działania GCI.

Program Radia Andrychów skierowany będzie do szerokiej grupy odbiorców, słuchaczy najmłodszych i najstarszych. Audycje mają być zorientowane na najświeższe informacje z Andrychowa i okolicy. W ofercie stacji znajdzie się także pasmo informacyjno-muzyczne oraz pasma publicystyczne oraz tematyczne.

Stacja nie szuka inwestora

Nadawca dopuszcza możliwość współpracy z innymi podmiotami, ale wyklucza obecność potencjalnych inwestorów.
W założeniach nowej ustawy medialnej, pojawiła się propozycja rozważenia wprowadzenia całkowitego zakazu prowadzenia działalności medialnej przez jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty podległe tym jednostkom. Jak zapatruje się nowy nadawca na ten pomysł? „Zakładam, iż ustawodawca jest świadomy istnienia na rynku medialnym takich podmiotów jak my i projektując nowe przepisy przygotuje je tak by nie działać na niekorzyść takich podmiotów” – podkreśla Sylwia Błasiak.

Andrychów to miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim. Gminę zamieszkuje w sumie ponad 41,5 tys. osób w tym samo miasto ponad 18 tys. osób, a tereny wiejskie 23 tys. Stacja będzie wykorzystywać częstotliwość 90,9 MHz zwolnioną przez Radio Anioł Beskidów z Bielska-Białej. Stacja w procesie koncesyjnym pokonała czterech innych wnioskodawców: Inforadio (TOK FM), Grupę Radiową Agory (Złote Przeboje Wanda 92,5 FM), Radio Bielsko (Radio Bielsko) oraz ALEX Media z Zakopanego (ALEX).