O tym, że dodatkowa Republika trafiła do Magenta TV poinformowali jako pierwsi użytkownicy forum.satkurier.pl. – Od czwartku emitujemy sygnał stacji Republika oraz stacji Telewizja Republika. Dostęp do stacji Telewizja Republika mają wszyscy klienci oferty MagentaTV. Z kolei stacja Republika dostępna jest dla klientów posiadających pakiet M i L – informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe T-Mobile.
Czym różnią się dwie Republiki?
W czerwcu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej trafią informacyjno-publicystyczne kanały Republika i wPolsce24. Od 2013 roku pierwszy nadawca posiada koncesję na nadawanie stacji uniwersalnej pod nazwą Telewizja Republika. Zapewniła ona sobie dystrybucję za pośrednictwem platform cyfrowych (Polsat Box, Canal+), wszystkich najpopularniejszych sieci kablowych (m.in. UPC Polska/Play, Vectra/Multimedia Polska), operatorów IPTV (Orange, T-Mobile), serwisów streamingowych (Canal+ online, Polsat Box Go), multipleksów lokalnych i eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej (Jelenia Góra, Wrocław, Świdnica, Tomaszów Mazowiecki, Częstochowa, Rybnik, Lubin, Głogów, Warszawa, Gdańsk, Wrocław), a także w sieci (tvrepublika.pl, YouTube).
Nadawca zdecydował, że we wszystkich tych miejscach satelitarną Republikę zastąpi znana z ósmego multipleksu Republika. Przed miesiącem na YouTube ruszyła emisja drugiego kanału, nazywanego TV Republika Plus. Dzięki koncesji satelitarnej, stacja może być nadawana przez sieci kablowe, platformy cyfrowe i na multipleksach lokalnych. Niedawno rozpoczęła więc emisję na MUX-L2 (Rybnik, Ornontowice). Za pośrednictwem tego samego multipleksu jest też dostępna Republika. T-Mobile to pierwszy duży operator, który zdecydował się wprowadzić dodatkowy kanał do oferty.
Zupełnie inną strategię przyjęła Fratria, nadawca wPolsce24. Wystąpiła do KRRiT o zmianę nazwy swojej wcześniejszej stacji wPolsce.pl na wPolsce24. Regulator na to przystał i kanał posiada dwie koncesje – naziemną i satelitarną. Zabiegi nowych stacji naziemnych służyły temu, aby nie budować od zera dystrybucji u operatorów. Na taki ruch zdecydowała się kilka miesięcy temu Telewizja Polsat w przypadku kanału Wydarzenia 24, który także uzyskał koncesję naziemną. Koncesję satelitarną przejął kanał Polsat News Polityka. Dopiero niedawno niektórzy operatorzy dołączyli ponownie Wydarzenia 24.
Władze TV Republika chcą, żeby drugi kanał sukcesywnie zwiększał zasięg i trafił do sieci kablowych oraz platform cyfrowych. – Mówiliśmy od dawna, że mamy kilka różnych pomysłów biznesowych, które będą rozwijane. Kanał Republika obudowywany dodatkowymi kanałami. Prowadzimy rozmowy dotyczące pozyskania inwestorów. To jest proces, który trwa. W tej chwili myślimy o trzech kanałach, które są na różnym etapie zaangażowania. Podjęliśmy decyzję, że najpierw startujemy z kanałem ogólnym – mówił Wirtualnemedia.pl Jarosław Olechowski, szef wydawców stacji. Nadawca nie wyklucza złożenia do KRRiT wniosku o zmianę nazwy drugiego kanału.
Na razie TV Republika Plus podczas niektórych pasm publicystycznych Republiki emituje powtórki programów, takich jak „W Ruchu Miłosz Kłeczek” czy „Hity w sieci” z udziałem Oskara Szafarowicza. Powtarzane są też filmy dokumentalne czy treści poranne zarejestrowane przy okazji porannego programu. Stacja zaczęła również emitować polskie bajki, takie jak „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Bolek i Lolek”, „Reksio”.