Bezpłatne szkolenia Parlamentu Europejskiego dla 20 młodych dziennikarek i dziennikarzy

Bezpłatne szkolenia Parlamentu Europejskiego dla 20 młodych dziennikarek i dziennikarzy,

Parlament Europejski we współpracy z Fundacją Centrum im. prof. Bronisława Geremka oraz „Gazetą Wyborczą” przygotowują trzecią edycję „Szkolenia Parlamentu Europejskiego dla młodych dziennikarzy”. Rekrutacja trwa do 22 września br.

W ramach szkolenia uczestniczki i uczestnicy wezmą udział w warsztatach tworzenia materiałów łączących ich zainteresowania z tematyką unijną; zapoznają się z mechanizmami funkcjonowania poszczególnych instytucji UE oraz metodami walki z dezinformacją i fake newsami; będą mogli zadać pytania dotyczące najważniejszych wyzwań dla Polski i Unii Europejskiej polskim europosłom i europosłankom w ramach zamkniętych i zorganizowanych specjalnie na okoliczność szkolenia konferencjach prasowych; oraz stworzą pod okiem naszych ekspertek i ekspertów materiały dziennikarskie, na podstawie których wybrane osoby zostaną zaproszone do udziału w drugim etapie szkolenia, które odbędzie się na początku 2025 r. w Brukseli.

Szkolenie Parlamentu Europejskiego dla młodych dziennikarzy to program realizowany przez Fundację Geremka oraz „Gazetę Wyborczą” na zlecenie Parlamentu Europejskiego. Zajęcia poprowadzą dziennikarki i dziennikarze pracujący w ogólnokrajowych mediach, osoby specjalizujące się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską oraz eksperci do walki z dezinformacją.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Organizatorzy pokrywają takie koszty jak: zakwaterowanie w Warszawie w dniach 24-27 października, wyżywienie oraz zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca szkolenia (Warszawy) i z powrotem. Do udziału w programie zaproszone są osoby zatrudnione w mediach, tworzące treści dziennikarskie – artykuły, audycje radiowe i/lub telewizyjne, podcasty, analizy danych i infografiki, oraz materiały pisane i audiowizualne na platformach społecznościowych.

W szkoleniu w sumie weźmie udział 20 osób. Zgłoszenia będą oceniane w oparciu o takie kryteria jak: udokumentowane doświadczenia dziennikarskie; zainteresowanie tematyką europejską (atutem będą publikacje związane z tymi zagadnieniami); motywacja uczestnictwa w szkoleniu oraz to, w jaki sposób kandydat/ka planuje wykorzystać zdobyte umiejętności w swojej dalszej pracy dziennikarskiej.

Termin przesyłania dokumentów aplikacyjnych mija 22 września 2024 r.