Prezenter stacji narodowców przeszedł do nowego kanału

Oliver Pochwat

Oliver Pochwat, który dotychczas był jedną z głównych twarzy Telewizji Media Narodowe, dołączył do kanału wPolsce24. Przygotowuje materiały do programu „Wiadomości”, emitowanego o godz. 19.30. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl decyzję o zmianie pracy tłumaczy przeprowadzką redakcji TVMN do Poznania.

Pochwat w latach 2017-2020 pracował w redakcji wSensie.pl, a następnie przez dwa lata w portalu ŚwiatRolnika.info. Przygotowywał tam materiały o tematyce rolniczej, jak również społecznej, międzynarodowej. Później związał się z Telewizją Media Narodowe. Prowadził tam pasma „Najważniejsze pytania”, „Dzień na żywo”, „Temat dnia” z udziałem polityków i ekspertów. Jego gośćmi byli m.in. gen. Waldemar Skrzypczak, Oskar Szafarowicz, Ryszard Czarnecki, Artur Dziambor, Anna Zalewska, Zbigniew Kuźmiuk, Witold Gadowski czy Jan Maria Jackowski.

Cięcia i przeprowadzka przyczyną odejść z TVMN

W ostatnich dniach materiały Pochwata zaczęły się pojawiać w „Wiadomościach” wPolsce24. Jeden z nich dotyczył problemów syna odchodzącego prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Biden’a. – Jeśli miałbym wskazać główną przyczynę mojego odejścia z TV Media Narodowe będzie nią „reorganizacja” miejsca pracy. Właściciel redakcji poinformował nasz zespół, że całość pracy będzie realizowana z Poznania. Jestem z Warszawy, więc opcja przeprowadzki do innego miasta odpada. Nabyte doświadczenie w poprzednich redakcjach skłoniło mnie to tego, aby wyrwać się z pewnego schematu. Dotychczas pracowałem z redakcjach małych, ale z potencjałem. Postanowiłem zaryzykować i spróbować czegoś większego, poważniejszego – mówi Wirtualnemedia.pl Pochwat. Na razie nie będzie prowadził wywiadów na żywo, ale w przyszłości ma to się zmienić. Dziennikarz zamierza też rozwijać swój kanał na YouTube.

TVMN niedawno zrezygnowała ze studia w Warszawie. Na początku września TVMN przeniosła się do nowego studia, zlokalizowanego na Osiedlu Piastowskim 64 w Poznaniu. Od początku istnienia Telewizji Media Narodowe jej redaktorem naczelnym był Tomasz Kalinowski. Posiada on niecałe 10 proc. udziałów w spółce. Niedawno dołączył do TV Republika, gdzie pracuje jako wydawca. Inny dziennikarz TVMN Michał Jelonek już w styczniu dołączył do kanału Tomasza Sakiewicza.

– Rzeczywiście, Tomasz Kalinowski przeszedł do TV Republika ale pozostał pasywnym właścicielem niewielkiego pakietu TVMN PSA, nie pracuje jednak już w stacji. Trwa metamorfoza zespołu. Odszedł także Oliver Pochwat, ale o ostatecznym kształcie personalnym mojej telewizji będę mógł opowiedzieć za parę tygodni. Obecnie dziennikarze podejmują decyzje o swojej przyszłości, a konkurenci (Republika i wPolsce24) zapraszają moich współpracowników. Nowe twarze zatrudniam w Poznaniu i o nich szerzej niebawem poinformuję – mówił Wirtualnemedia.pl Piotr Barełkowski, prezes TVMN. Zarówno Republika, jak i wPolsce24 nie muszą martwić się o zasięg techniczny. Obie stacje wchodzą w skład ogólnopolskiego MUX-8.

Telewizja Media Narodowe od kilku tygodni tnie koszty z powodu m.in. gorszych wyników finansowych niż przed rokiem. Zakończyła współpracę z kilkoma osobami i zrezygnowała z emisji za pośrednictwem multipleksów lokalnych Grupy MWE Networks w Jeleniej Górze (MUX-L1), Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim (MUX-L3), Wrocławiu i Świdnicy (MUX-L4). Kontynuuje nadawanie za pomocą MUX BCAST w Warszawie i Gdańsku, ale te pod koniec miesiąca zakończą działalność. Urząd Komunikacji Elektronicznej nie chce dalszych testów w DVB-T2/HEVC. TVMN będzie więc można oglądać tylko w internecie, za pośrednictwem aplikacji na Smart TV i u wybranych mniejszych operatorów. Żaden z dużych graczy nie włączył TVMN do oferty.

Wiele twarzy dawnej TVP w nowej stacji

wPolsce24 rozpoczęła nadawanie 2 września. Do stacji Fratrii, związanej ze środowiskiem braci Karnowskich trafiło wiele byłych twarzy Telewizji Polskiej: Michał Adamczyk, Magdalena Ogórek, Marcin Tulicki, Samuel Pereira, Rafał Jarząbek, Bartosz Łyżwiński, Żaklina Skowrońska czy Stanisław Pyrzanowski, Daniel Stanisławski, Marta Piasecka czy Monika Drozd.

Z danych Nielsena wynika, że telewizja wPolsce24.pl w pierwszym dniu emisji miała 0,74 proc. udziału w rynku, zaś pierwsze wydanie „Wiadomości” zgromadziło ponad 142 tys. widzów.