Nie film a serial dla Netfliksa „Ołowiane dzieci” powstaje na Górnym Śląsku. Zdjęcia zaczęły się w sierpniu w Rudzie Śląskiej, później filmowcy przenieśli się do Katowic, by ponownie wrócić do Rudy. Już wiadomo, że w rolę dr Jolanty Wadowskiej-Król, która ratowała dzieci z Szopienic przed ołowicą, wciela się Joanna Kulig.
Netflix poinformował, że rozpoczął zdjęcia do serialu „Ołowiane dzieci”, inspirowanego prawdziwą historią epidemii ołowicy w latach 70. wśród dzieci z katowickich Szopienic.
W roli doktor Jolanty Wadowskiej-Król, która odkryła problem zatrucia ołowiem i uratowała zdrowie kilku tysięcy dzieci, zobaczymy Joannę Kulig.
Na ekranie towarzyszą jej m.in.: Agata Kulesza, Kinga Preis, Sebastian Pawlak, Michał Żurawski, Zbigniew Zamachowski, Marian Dziędziel, ale również aktorzy ze Śląska: Robert Talarczyk, Grażyna Bułka, Barbara Lubos.
Serial opowiada historię młodej lekarki, Jolanty Wadowskiej-Król, która zauważa, że dzieci mieszkające w okolicy Huty Szopienice w Katowicach masowo zapadają na ołowicę, chorobę wywołaną zatruciem metalami ciężkimi. Po swoim odkryciu bohaterka podejmuje próby ratowania chorych dzieci i mierzy się z opresyjnym, komunistycznym aparatem państwowym.
– Produkcja przeniesie widownię do industrialnego klimatu Górnego Śląska lat 70. To tu, w realiach robotniczego regionu, splotą się niebezpieczne polityczne wpływy i społeczna misja dr Wadowskiej-Król – informuje Netflix.
„Pora, by przybliżyć historię ołowicy i bohaterskiej postawy dr Wadowskiej-Król całej Polsce”
Serial reżyseruje Maciej Pieprzyca, który pochodzi z Katowic i jest znany ze swojego zainteresowania historią tego regionu.
Gdy młoda lekarka odkrywa, że mieszkające w okolicy huty dzieci masowo chorują na ołowicę, aby uratować ich zdrowie i życie będzie musiała stoczyć walkę z komunistycznym systemem i położyć na szali swoją karierę, bezpieczeństwo własne, jak i swojej rodziny.
Serial Ołowiane dzieci jest inspirowany prawdziwą historią oraz książką Michała Jędryki o tym samym tytule.
– Historia epidemii ołowicy wśród śląskich dzieci i bohaterskiej postawy dr Wadowskiej-Król jest na Górnym Śląsku żywa w naszej zbiorowej pamięci. Teraz pora, by przybliżyć ją całej Polsce. W końcu sytuacja, w której to jednostka w słusznej sprawie sprzeciwia się całemu aparatowi władzy to coś, z czym wciąż mamy do czynienia, w wielu miejscach na świecie. Opowieści takie jak „Ołowiane dzieci” niosą uniwersalny przekaz o słuszności, ale też osobistej cenie walki o prawdę i sprawiedliwość – mówi reżyser Maciej Pieprzyca.