Zmiany w Konkursie o Nagrodę Radia ZET

Gala nie odbędzie się jesienią

Grażyna Torbicka podczas gali Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Organizatorzy Konkursu o Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego podjęli decyzję o zmianie terminu gali wręczenia nagród. Odtąd będzie się ona odbywać na przełomie lutego i marca.

Dotychczas Nagroda Woyciechowskiego była wręczana w listopadzie. W tym roku organizatorzy zdecydowali się na zmianę tego terminu. Dzięki tej decyzji każda kolejna edycja konkursu obejmie materiały dziennikarskie publikowane w danym roku kalendarzowym. Do tej pory Nagrodę przyznawano autorom publikacji, które ukazywały się od 1 września roku poprzedzającego przyznanie Nagrody do 31 sierpnia roku przyznania Nagrody (w ostatniej edycji termin został przesunięty i objął okres od 1 października do 30 września).

Nowy termin gali

– Wsłuchujemy się w głosy i staramy się wprowadzać zmiany w regulaminie konkursu zgodnie z oczekiwaniami środowiska dziennikarskiego. Już w zeszłym roku wdrożyliśmy kilka z nich. Wielokrotnie spotykaliśmy się z opiniami, że w konkursie biorą udział świetne materiały, które z racji ich opublikowania w roku poprzedzającym przyznanie nagrody, mają mniejsze szanse na wygraną. Nowe rozwiązanie powinno wyeliminować wszelkie wątpliwości. Od teraz Nagroda Woyciechowskiego będzie przyznawana za wszystkie materiały z danego roku – wyjaśnia Anna Marucha, dyrektor komunikacji korporacyjnej Grupy Eurozet.

W zeszłym roku wprowadzono do regulaminu istotne zmiany w sposobie przyznawania nominacji i sposobu głosowania. W ich myśl nominacje zdobywa ośmiu materiałów dziennikarskich zgłoszonych przez członków kapituły, które uzyskały najwięcej punktów w głosowaniu. Zrezygnowano z drugiej tury głosowania, a jurorzy nie mogą głosować na publikacje autorstwa dziennikarzy z rodzimych redakcji.

Niezależnie od nagrody głównej, w konkursie za rok 2024 zostaną uhonorowani najlepsi twórcy i twórczynie internetowi w kategorii „Autor/Autorka Internetowa” oraz dziennikarze i dziennikarki za swoją działalność w zakresie odpowiedzialności klimatycznej w kategorii „Dziennikarz/Dziennikarka dla planety”.

Podczas jubileuszowej 20. gali Nagrody Woyciechowskiego zostaną zaprezentowane wyniki raportu „O tym się mówi”, czyli najczęściej cytowane publikacje dziennikarskie, które w 2024 roku uzyskały największe zasięgi. Comiesięczne zestawienie przygotowywane jest przez Instytut Monitorowania Mediów i Radio ZET.

W ramach Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego będzie również kontynuowany projekt edukacyjny „Forum Dziennikarskie”. Jest on realizowany we współpracy Uniwersytetu SWPS, Radia ZET i TVN24. W sezonie 2024/2025 odbędzie się jego trzecia edycja.

Główną Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2023 otrzymali Justyna Suchecka i Piotr Szostak za artykuł „Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista” opublikowany 31 stycznia 2023 roku w portalu tvn24.pl. Opisali w nim proces przyznawania milionowych dotacji przez szefa MEiN dla organizacji bliskich obozowi władzy.

Kapituła przyznała również dwa honorowe wyróżnienia. Trafiły do Piotra Świerczka za reportaż „Siła kłamstwa” wyemitowany 12 września 2022 roku w programie „Czarno na białym” na antenie telewizji TVN24, w którym odsłonił kulisy funkcjonowania Podkomisji Smoleńskiej oraz Michała Janczury z TOK FM za radiowy serial dokumentalny „Podziemie” emitowany od 13 lipca 2023, ukazujący proceder stosowania niepotwierdzonych naukowo metod leczenia boreliozy.

Laureatami w kategorii „Autor Internetowy” zostali Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski za prowadzenie polskojęzycznego podcastu („Podkast amerykański”) przybliżającego wiedzę o historii, społeczeństwie i polityce Stanów Zjednoczonych. Laureatem w kategorii „Dziennikarz dla planety” został z kolei Patryk Strzałkowski (Gazeta.pl).