Dzięki tej decyzji każda kolejna edycja konkursu obejmie materiały dziennikarskie publikowane w danym roku kalendarzowym.
„Nowe rozwiązanie powinno wyeliminować wątpliwości”
Do tej pory nagrodę przyznawano autorom publikacji, które ukazywały się od 1 września roku poprzedzającego wręczenie wyróżnienia do 31 sierpnia roku przyznania (w ostatniej edycji termin został przesunięty i objął okres od 1 października do 30 września).
– Wielokrotnie spotykaliśmy się z opiniami, że w konkursie biorą udział świetne materiały, które z racji ich opublikowania w roku poprzedzającym przyznanie nagrody mają mniejsze szanse na wygraną. Nowe rozwiązanie powinno wyeliminować wszelkie wątpliwości – wyjaśnia Anna Marucha, dyrektorka komunikacji korporacyjnej Grupy Eurozet.
W zeszłym roku wprowadzono do regulaminu zmiany w sposobie przyznawania nominacji i sposobu głosowania. W ich myśl nominacje zdobywa osiem materiałów dziennikarskich zgłoszonych przez członków kapituły, które uzyskały najwięcej punktów w głosowaniu. Zrezygnowano z drugiej tury głosowania, a jurorzy nie mogą głosować na publikacje autorstwa własnych dziennikarzy.
Jubileuszowa 20. gala Nagrody Woyciechowskiego
Niezależnie od nagrody głównej, w konkursie za 2024 rok zostaną uhonorowani najlepsi twórcy internetowi w kategorii Autor/Autorka Internetowa oraz dziennikarze za swoją działalność w zakresie odpowiedzialności klimatycznej w kategorii Dziennikarz/Dziennikarka dla planety.
Podczas jubileuszowej 20. gali Nagrody Woyciechowskiego na przełomie lutego i marca zostaną zaprezentowane wyniki raportu „O tym się mówi”, przedstawiającego najczęściej cytowane publikacje dziennikarskie, które w 2024 roku uzyskały największe zasięgi.
W tym roku w połowie marca przyznana została po raz pierwszy Nagroda Mariusza Waltera.