Po migracji do DVB-T2/HEVC kanały: Rai Storia, Rai Scuola, Rai Radio 2 będą nadawane wyłącznie w nowym standardzie. Jak informuje advanced-television.com, stacje Rai 1 HD, Rai 2 HD, Rai 3 HD na tym multipleksie będą w nowym standardzie, a na innym w starym. Aby widzowie mogli sprawdzić czy ich telewizor lub dekoder jest gotowy na DVB-T2/HEVC, uruchomiono stację Rai Sport HD Test HEVC. W kolejnych etapach standard będą musiały zmienić inne multipleksy Rai.
Duże opóźnienie
Przejście na DVB-T2/HEVC opóźniła między innymi pandemia. Rząd w Rzymie zobowiązał Rai do zmiany standardu w sierpniu 2023 roku. Miało do niej dojść 10 stycznia 2024 roku. W grudniu informowaliśmy o badaniach, z których wynikało, że aż 19 mln Włochów, czyli 8,4 mln gospodarstw domowych nie ma urządzeń kompatybilnych z DVB-T2. Swoje zastrzeżenia zgłaszali też biedniejsi nadawcy lokalni, którzy nie posiadali sprzętów pozwalających na produkcję programu w jakości HD.
Rai nie chciał doprowadzić do styczniowej zmiany standardu jednego z multipleksów w związku ze zbliżającymi się wielkimi imprezami sportowymi. Od 14 czerwca do 14 lipca trwały Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Z kolei od 26 lipca do 11 sierpnia Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Nadawca publiczny obawiał się, że część kibiców nie wymieni na czas telewizorów lub dekoderów.
W Polsce niemal wszystkie multipleksy w DVB-T2
Nad Wisłą większość multipleksów przeszła na standard DVB-T2 już w pierwszej połowie 2022 roku. Zmiany objęły wówczas: MUX-1 (Fokus TV, Polo TV, Eska TV, TV Trwam, Stopklatka, Antena HD, TTV, Wydarzenia 24), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Polsat News Polityka). W nowym standardzie od początku jest nadawany MUX-6 (TVP Nauka, TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP World Alfa TVP i Belsat).
W marcu 2022 roku ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zwrócił się z wnioskiem do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na dalsze nadawanie MUX-3 z głównymi kanałami Telewizji Polskiej w starym standardzie. Tłumaczono to wojną na Ukrainie, ponieważ trzeciemu multipleksowi towarzyszy Regionalny System Ostrzegania. Szef UKE zgodził się na nadawanie MUX-3 w DVB-T do końca 2023 roku. Nadawcy komercyjni uznali to za faworyzowanie TVP w okresie przed wyborami parlamentarnymi. Wówczas kilka milionów osób nie posiadało urządzeń pozwalających na odbiór w DVB-T2. W połowie grudnia trzeci multipleks (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP ABC, TVP Kultura) przeszedł na nowy standard. Nadawcy komercyjni chcą podliczyć potencjalnie utracone przychody reklamowe i domagać się rekompensat od Skarbu Państwa. Niedawno sąd po skardze Polsatu uchylił decyzje UKE pozwalające TVP nadawać dłużej w DVB-T.
Obecnie spośród ogólnopolskich multipleksów w DVB-T nadaje tylko MUX-8 (Nowa TV, Zoom TV, Metro, WP, ViDoc TV, Republika i niebawem wPolsce24). Pod koniec ub.r. Emitel złożył wniosek do UKE o zmianę decyzji rezerwacyjnej ósmego multipleksu. Pozwoli ona na nadawanie w DVB-T2/HEVC, dzięki czemu wszystkie stacje będą dostępne w jakości HD. Zazwyczaj po miesięcznych konsultacjach Urząd Komunikacji Elektronicznej zmienia rezerwację. Procedura w tej sprawie jednak się przedłużyła. UKE ma wydać decyzję do końca lipca. Później specjalny zespół z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na czele uzgodni harmonogram zmian. Nadawcy prywatni obawiają się problemów ze zmianą standardu, podobnych do tych z 2022 roku.