„Przygotowano najlepsze możliwe rozwiązanie, mające na uwadze zarówno etap legislacji, na jakim jesteśmy, ramę czasową oraz przede wszystkim, co szczególnie podkreślam, konstytucję, zasady ustrojowe Rzeczypospolitej oraz obowiązujące regulacje dotyczące prawa autorskiego w Polsce. Wyrażamy jako ministerstwo przekonanie, że tak opracowana procedura będzie skuteczna” – zmiany pozytywnie ocenił wiceszef resortu kultury Andrzej Wyrobiec.
Senator Jerzy Wcisła z Koalicji Obywatelskiej zaznaczył, że wprowadzone rozwiązania powinny gwarantować autorom oraz wydawcom należne tantiemy za korzystanie z materiałów prasowych. „Tam, gdzie przepisy zostawiają luki, są one wykorzystywane przez koncerny z big techów, by nie płacić, zaskarżać ustawy bądź szantażować, wycinając materiały z globalnych wyszukiwarek” – mówił. „Ma zatem wielki sens zadbanie o znalezienie sposobu walki o te środki, bo taka walka bezsprzecznie w Polsce też się odbędzie. Dlatego też dobrze, że w ustawie rolę mediatora przejął Urząd Komunikacji Elektronicznej, czyli urząd administracji państwowej, by siłą państwa wesprzeć wydawców” – stwierdził.
Jak informowaliśmy, ekspercki zespół złożony z przedstawicieli mediów i resortu kultury wypracował rozwiązanie, które zrównoważy pozycję wydawców i gigantów cyfrowych podczas negocjacji dotyczących ustalania wynagrodzeń za treści użyte przez big techy. Zgodnie z postulatem wydawców, zostało ono oparte na założeniu, że organem administracji wyznaczonym do prowadzenia spraw związanych z ustaleniem wynagrodzenia jest prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
W ubiegły wtorek za wprowadzeniem tego rozwiązania do nowelizacji Prawa autorskiego w formie poprawek opowiedziała się senacka komisja kultury i środków przekazu.
Jak informowaliśmy, termin implementacji unijnej dyrektywy DSM upłynął trzy lata temu. „Każdy dzień rodzi obecnie ryzyko zasądzenia przeciwko Polsce bezprecedensowo wysokich kar za nieterminową implementację prawa unijnego do polskiego ustawodawstwa” – mówił podczas senackiej debaty Andrzej Wyrobiec.
W jego ocenie w obecnym kształcie prezentowany projekt nowelizacji Prawa autorskiego gwarantuje m.in. tantiemy dla filmowców i wykonawców muzycznych za eksploatację ich filmów i muzyki w internecie. „Przyjęte rozwiązania, które na poziomie ustawowym obowiązują w nielicznych tylko krajach Unii Europejskiej, stawiają polską regulację, choć wprowadzoną z kilkuletnim opóźnieniem, do regulacji, która będzie należeć do najbardziej korzystnych w Unii Europejskiej, jeśli idzie o zabezpieczenie interesów świata kultury” – podkreślił wiceszef resortu kultury.
Pożądane przez branżę medialną poprawki przeszły stosunkiem głosów 62:25 (przy jednym głosie się wstrzymującym). Dziś nad poprawioną w Senacie nowelizacją Prawa autorskiego ma głosować sejmowa komisja kultury i środków przekazu. Ostatecznie głosowanie na sali planarnej zaplanowano na jutro.