Gala wręczenia nagród Silesia Press

Poznaliśmy laureatów konkursu dziennikarskiego

Gala wręczenia nagród Silesia Press

Już po raz XIX zorganizowano konkurs dziennikarski Silesia Press. W czwartek, 20 czerwca, poznaliśmy laureatów. Nagrodę główną zdobyła dziennikarka Polskiego Radia Katowice Ewa Niewiadomska.

Poznaliśmy laureatów konkursu dziennikarskiego Silesia Press

Gala wręczenia nagród Silesia Press, konkursu dziennikarskiego organizowanego przez Stowarzyszenie Mediów Regionalnych Silesia, odbyła się w hotelu Monopol przy ulicy Dworcowej w Katowicach. Ten prestiżowy konkurs zainicjowała Maria Trepińska, wielokrotnie nagradzana dziennikarka m.in. Dziennika Zachodniego, Pulsu Biznesu czy Forbsa. W jego ramach przyznawane są nagrody za najlepsze teksty prasowe, audycje radiowe, programy telewizyjne, poświęcone problematyce społecznej, kulturalnej, gospodarczej oraz poruszające ważne sprawy lokalne.

W tym roku główną nagrodę zdobyła dziennikarka Polskiego Radia Katowice Ewa Niewiadomska za reportaż „Jestem wojną”. Jego bohaterkami są pochodzące z Ukrainy aktorki Kateryna Vasiukova i Nina Zakharova, które do Polski trafiły 2022 r. po eskalacji rosyjskiej agresji. Obecnie obie występują na scenach Teatru Śląskiego i Teatru Zagłębia. Niewiadomska była w przeszłości nagradzana w konkursie Silesia Press, ale po raz pierwszy zdobyła nagrodę główną. W Radiu Katowice zajmuje się kulturą. Prowadzi m.in. audycje „Moc kultury”, „Pozytywka” i „Poczet pisarzy polskich”. Zasiada również w radzie programowej Teatru Śląskiego.

II nagrodę Silesia Press otrzymał Paweł Szot z TVN. Doceniono jego reportaż „Gdzie oni są”, w trakcie którego rozmawia z rodzicami zaginionego ukraińskiego żołnierza. II nagrodę otrzymał również Marek Mierzwiak z Polskiego Radia Katowice za audycję „Ścieżki miłości”, która w nieoczywisty sposób opowiada o artystach, a także Michał Wroński z portalu ŚLĄZAG za tekst „Dekomunizacyjny bilans wojewody”, w którym podsumował proces dekomunizacji nazw ulic, placów i instytucji w regionie.

III nagrodę Silesia Press otrzymała Izolda Czmok, dziennikarka TVP Katowice za dokument „Naumiony”, opowiadający o teatrze amatorskim z Ornontowic. Taką samą nagrodę przyznano Katarzynie Pachelskiej ze ŚLĄZAG-a za rozmowy z autorką książki „Ciało huty” Anną Cieplak i współautorką m.in. nominowanego do Oscara filmu „Chłopi” Dorotą Kobielą-Welchman. III nagrodę otrzymał również Wojciech Królikowski z TVP 1 za „Życie w cieniu muru”. To historia o sierocińcu prowadzonym przez polskie zakonnice w Betlejem.

Poza tym przyznano również wyróżnienia. Te trafiły do:

  • Anny Sojki z Polskiego Radia Katowice za cykl „Leksykon lekarzy”,
  • Tomasza Porębskiego z TVP 3 Katowice za reportaż i „Nie kupię ci lizaka”,
  • Pawła Jędrusika z TVS za reportaż „Wrócić”
  • Moniki Chrobak ze Studia Dokumentalnego Polskiego Radia za reportaże „Śladami Jana Kiepury” oraz „Kim będę”.

Poza tym przyznano również wyróżnienie specjalne – trafiło ono do rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Katowicach, Mariana Zawały, a także do redakcji działającej od 30 lat „Trybuny Górniczej” oraz Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Likwidator Polskiej Agencji Prasowej, Marek Błoński, wręczył również Odznakę Zasłużony dla PAP Stanisławowi Jakubowskiemu. To nestor fotografii prasowej na Górnym Śląsku, który w Centralnej Agencji Fotograficznej, później Dziale Foto PAP, pracował przez ponad 30 lat. Za fotoreportaż z akcji ratunkowej w Kopalni „Generał Zawadzki” w 1970 r. otrzymał nagrodę World Press Photo.