Poznaliśmy laureatów konkursu dziennikarskiego Silesia Press
Gala wręczenia nagród Silesia Press, konkursu dziennikarskiego organizowanego przez Stowarzyszenie Mediów Regionalnych Silesia, odbyła się w hotelu Monopol przy ulicy Dworcowej w Katowicach. Ten prestiżowy konkurs zainicjowała Maria Trepińska, wielokrotnie nagradzana dziennikarka m.in. Dziennika Zachodniego, Pulsu Biznesu czy Forbsa. W jego ramach przyznawane są nagrody za najlepsze teksty prasowe, audycje radiowe, programy telewizyjne, poświęcone problematyce społecznej, kulturalnej, gospodarczej oraz poruszające ważne sprawy lokalne.
W tym roku główną nagrodę zdobyła dziennikarka Polskiego Radia Katowice Ewa Niewiadomska za reportaż „Jestem wojną”. Jego bohaterkami są pochodzące z Ukrainy aktorki Kateryna Vasiukova i Nina Zakharova, które do Polski trafiły 2022 r. po eskalacji rosyjskiej agresji. Obecnie obie występują na scenach Teatru Śląskiego i Teatru Zagłębia. Niewiadomska była w przeszłości nagradzana w konkursie Silesia Press, ale po raz pierwszy zdobyła nagrodę główną. W Radiu Katowice zajmuje się kulturą. Prowadzi m.in. audycje „Moc kultury”, „Pozytywka” i „Poczet pisarzy polskich”. Zasiada również w radzie programowej Teatru Śląskiego.
II nagrodę Silesia Press otrzymał Paweł Szot z TVN. Doceniono jego reportaż „Gdzie oni są”, w trakcie którego rozmawia z rodzicami zaginionego ukraińskiego żołnierza. II nagrodę otrzymał również Marek Mierzwiak z Polskiego Radia Katowice za audycję „Ścieżki miłości”, która w nieoczywisty sposób opowiada o artystach, a także Michał Wroński z portalu ŚLĄZAG za tekst „Dekomunizacyjny bilans wojewody”, w którym podsumował proces dekomunizacji nazw ulic, placów i instytucji w regionie.
III nagrodę Silesia Press otrzymała Izolda Czmok, dziennikarka TVP Katowice za dokument „Naumiony”, opowiadający o teatrze amatorskim z Ornontowic. Taką samą nagrodę przyznano Katarzynie Pachelskiej ze ŚLĄZAG-a za rozmowy z autorką książki „Ciało huty” Anną Cieplak i współautorką m.in. nominowanego do Oscara filmu „Chłopi” Dorotą Kobielą-Welchman. III nagrodę otrzymał również Wojciech Królikowski z TVP 1 za „Życie w cieniu muru”. To historia o sierocińcu prowadzonym przez polskie zakonnice w Betlejem.
Poza tym przyznano również wyróżnienia. Te trafiły do:
- Anny Sojki z Polskiego Radia Katowice za cykl „Leksykon lekarzy”,
- Tomasza Porębskiego z TVP 3 Katowice za reportaż i „Nie kupię ci lizaka”,
- Pawła Jędrusika z TVS za reportaż „Wrócić”
- Moniki Chrobak ze Studia Dokumentalnego Polskiego Radia za reportaże „Śladami Jana Kiepury” oraz „Kim będę”.
Poza tym przyznano również wyróżnienie specjalne – trafiło ono do rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Katowicach, Mariana Zawały, a także do redakcji działającej od 30 lat „Trybuny Górniczej” oraz Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Likwidator Polskiej Agencji Prasowej, Marek Błoński, wręczył również Odznakę Zasłużony dla PAP Stanisławowi Jakubowskiemu. To nestor fotografii prasowej na Górnym Śląsku, który w Centralnej Agencji Fotograficznej, później Dziale Foto PAP, pracował przez ponad 30 lat. Za fotoreportaż z akcji ratunkowej w Kopalni „Generał Zawadzki” w 1970 r. otrzymał nagrodę World Press Photo.