Podczas konferencji Grupy Polsat Plus padło pytanie o możliwy start w wyborach prezydenckich Doroty Gawryluk. – Plotek nie komentujemy. Jeśli będzie o czym informować, to dowiecie się Państwo od nas – stwierdził Piotr Żak, p.o. prezes Telewizji Polsat. Zbiegło się to ze zmianą nazwy i zakresu działalności stowarzyszenia, na którego czele stoi dziennikarka.
Od kilku miesięcy pojawiają się doniesienia medialne o możliwym udziale w wyborach prezydenckich Doroty Gawryluk. Ostatnio sama zainteresowana pojawiła się na dyskusji o mediach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. – Czy każdy kto chciałby żyć w lepszej Polsce musi od razu być kandydatem w wyborach? Nie sądzę. I nie myślę o kandydowaniu. Widzę jednak, że inni myślą za mnie! Śmieję się z tego, nie wszyscy się śmieją. Jak tak dalej pójdzie, to może faktycznie powinnam się zastanowić? Jeśli to mi zaświta w głowie natychmiast poinformuję! Na razie wierzę, że udaje mi się wiele zrobić tu gdzie jestem. Staram się, żeby w moim programie udawało się rozmawiać bez agresji o lepszej Polsce. I będę to robić dalej – napisała później na Instagramie.
Wypowiedź ta zbiegła się z doniesieniami Wirtualnej Polski. Dziennikarze Polsatu w anonimowych rozmowach żalili się portalowi, że nie chcą być częścią sztabu wyborczego. Choć Gawryluk pod koniec 2023 roku przestała być szefową pionu informacji i publicystyki Telewizji Polsat (zastąpił ją Piotr Witwicki), to nadal kilka razy w tygodniu prowadzi program informacyjny „Wydarzenia”. Dwie dekady temu za brak jednoznacznej deklaracji w sprawie wyborów prezydenckich Tomasz Lis został zwolniony z „Faktów” TVN.
„Jesteśmy uznawani za najbardziej obiektywną stację telewizyjną”
Jeden z dziennikarzy zapytał menadżerów Grupy Polsat Plus czy rozmawiali z dziennikarką i czy dalej powinna ona prowadzić „Wydarzenia”. – My jako telewizja absolutnie podtrzymujemy nasze zobowiązania rzetelności dziennikarskiej. Potwierdziliśmy to też w oświadczeniu pana przewodniczącego rady nadzorczej. Przypominam, że od dłuższego czasu jesteśmy uznawani za najbardziej obiektywną stację telewizyjną i taką chcemy pozostać. Plotek nie komentujemy. Jeśli będzie o czym informować, to dowiecie się Państwo od nas – odpowiedział Żak, prywatnie syn Zygmunta Solorza, założyciela Polsatu.
Rozmówcy WP podejrzewają, że to nie sama Gawryluk stoi za pomysłem kandydowania, tylko właśnie Solorz. Perspektywa dodatkowej kandydatki w wyborach prezydenckich może być elementem presji na rząd Donalda Tuska, z którymi Grupa Polsat Plus chce prowadzić interesy. Sam premier w czwartek wieczorem nie chciał komentować możliwego startu Gawryluk – Nie będę tego komentował, każdy ma prawo kandydować – mówił Tusk w TVP Info.
Pod koniec ub.r. Gawryluk objęła nowoutworzone stanowisko dyrektora zarządzającego pionu kanałów tematycznych w Grupie Polsat Plus i Telewizji Polsat. Do jej obszaru odpowiedzialności należy też serwis streamingowy Polsat Box Go. W styczniu dziennikarka została wiceprezesem Fundacji Polsat, a w marcu Gawryluk stanęła na czele Stowarzyszenia Program Czysta Polska, uruchomionego z inicjatywy Zygmunta Solorza pięć lat temu.
Stowarzyszenie pomoże w kampanii?
W czwartek Grupa Polsat Plus potwierdziła inne doniesienia WP. Stowarzyszenie Program Czysta Polska zmienia się w Stowarzyszenie Lepsza Polska. Od połowy marca w czwartki o 19.15 Polsat i Polsat News emitują program Gawryluk pod taką samą nazwą. Szersza formuła organizacji może ułatwić dziennikarce docieranie do potencjalnych wyborców.
– Zmiana związana jest ze skutecznym wypełnieniem celów przez Program Czysta Polska i decyzją o rozwoju i rozszerzeniu działalności. Lepsza Polska będzie zajmowała się ekologią, klimatem, transformacją energetyczną oraz rozwojem społecznym i gospodarczym Polski – tłumaczy w komunikacie nadawca.
Stowarzyszenie Lepsza Polska będzie realizowało swoje cele poprzez m.in. podejmowanie i promowanie inicjatyw społecznych, popularyzację wiedzy oraz wspieranie działań edukacyjnych, finansowanie kształcenia, wspieranie naukowców oraz przedsiębiorców, a także współpracę z władzami i instytucjami państwowymi i samorządowymi oraz organizacjami pozarządowymi. Członkostwo w Stowarzyszeniu Lepsza Polska jest bezpłatne i nie są pobierane składki członkowskie.
– Jako Stowarzyszenie Program Czysta Polska głównie skupialiśmy się na edukowaniu i promowaniu działań proekologicznych, związanych z poprawą jakości powietrza i środowiska w Polsce. Te działania w dużym stopniu zrealizowaliśmy – w ostatnich latach zdecydowanie wzrosła świadomość społeczeństwa Polski w zakresie ekologii, dbania o środowisko czy konieczności dokonania zielonej transformacji energetycznej – stwierdził Mirosław Błaszczyk, wiceprzewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia, prezes Grupy Polsat Plus.
– Teraz chcemy rozwinąć i rozszerzyć naszą działalność publiczną i społeczną i zająć się kolejnymi ważnymi sprawami, tak aby Polska dla swoich obywateli była najbezpieczniejszym, najbardziej przyjaznym i najwygodniejszym, czyli po prostu najlepszym miejscem do życia na świecie – dodał Błaszczyk.
Ogórek i Hołownia przetarli szlak
Jeśli Gawryluk wystartuje w wyborach prezydenckich, to nie będzie to pierwszy przypadek przejścia ze świata telewizji do polityki. W styczniu 2015 roku z pracy w TVN24 BiS zrezygnowała Magdalena Ogórek. Została wówczas kandydatką Sojuszu Lewicy Demokratycznej na prezydenta. Historyk kościoła dystansowała się wobec postulatów SLD w wielu kwestiach. W głosowaniu uzyskała 2,38 proc. głosów. W 2016 roku rozpoczęła pracę w Telewizji Polskiej, kierowanej wówczas przez Jacka Kurskiego.
Lepiej w wyborach prezydenckich poradził sobie obecny marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który uzyskał 13,87 proc. głosów. Były wieloletni prowadzący „Mam Talent” na antenie TVN w sondażach razem z Rafałem Trzaskowskim, jest jednym z faworytów na wybory prezydenckie w 2025 roku. Nie będzie mógł wziąć w nich obecny prezydent Andrzej Duda. Prawo i Sprawiedliwość nie wyłoniło swojego kandydata.