Związkowcy w ubiegły piątek przesłali przedstawicielom zarządów Wydawnictwa Bauer i Agencji AKPA Press Polska propozycję dwóch mediatorów po tym, jak kilka dni wcześniej obie strony – wobec braku porozumienia w negocjacjach – podpisały protokół rozbieżności. Kolejnym etapem ma być rozpoczęcie mediacji.
Jak relacjonuje Anita Zuchora z prezydium Komisji Międzyzakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Wydawnictwie Bauer, również przedstawiciele pracodawcy zgłosili swoich kandydatów na mediatorów. Związkowcy czekają teraz na odpowiedź w sprawie przedstawionych przez siebie kandydatur.
– Jesteśmy przygotowani, że w obliczu braku porozumienia i rozbieżnych celów prawdopodobnie mediator zostanie wybrany i przydzielony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – mówi Anita Zuchora. I dodaje: – Ostatnie spotkanie nie było zaskoczeniem. Pracodawca tak jak przez trzy poprzednie spotkania nie był skłonny do żadnych negocjacji, w związku z czym podpisaliśmy protokół rozbieżności, w którym mamy zupełnie inne stanowiska: wydawnictwo uważa, że wprowadzone podwyżki są wystarczające, my natomiast, że nie.
Nowe zasady dotyczące wynagrodzeń w Bauerze obowiązują od stycznia i objęto nimi około połowy zatrudnionych. Tymczasem związkowcy domagali się podwyższenia płac o 1 tys. zł dla wszystkich zatrudnionych w wydawnictwie oraz AKPA Press Polska. Postulowali także stworzenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W drodze rokowań związkowcom i przedstawicielom zarządów Bauera i AKPA Press Polska udało się dojść jedynie do porozumienia w sprawie stworzenia siatki płac.
Wydawnictwo nie odpowiedziało na nasze pytania dotyczące trwającej procedury wyboru mediatora.