Były dziennikarz TVP Info prosi o wsparcie jego kanału

„Cenzorska polityka YouTuba”

Bartłomiej Graczak

Bartłomiej Graczak, do listopada ub.r. związany z TVP Info, zwrócił się do internautów o wpłaty na jego kanał youtube’owy. – Niestety cenzorska polityka YouTuba okazała się nieubłagana. Zmagamy się z problemem demonetyzacji naszych materiałów – wyjaśnił. Na razie jego kanał ma 15 patronów.

Kanał youtube’owy o nazwie PRZEkanał jest tworzony przez Bartłomieja Graczaka od początku marca. Publikowanych jest na nim kilka różnych cyklów.

– Codziennie krótkie podsumowania najważniejszych informacji, a dodatkowo trzy lub cztery dłuższe materiały w tygodniu. Będziemy rozmawiać z ekspertami w studiu. Z politykami spotkamy się także poza studiem i pokażemy ich z nieznanej dotąd strony. W formie sond ulicznych będziemy prezentować głos obywateli w ważnych społecznie sprawach, które z kolei będziemy nagłaśniać w zaangażowanych reportażach – zapowiadał Graczak pod koniec lutego w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Bartłomiej Graczak prosi o wpłaty na jego kanał

Obecnie na PRZEkanale pojawiło się nieco ponad 100 materiałów, które zanotowały łącznie ok. 2 mln odtworzeń. Kanał ma 27,3 tys. subskrybentów.

Najpopularniejsze jest wideo pokazujące domniemanego prowokatora podczas protestu rolników w Warszawie (440 tys. odtworzeń), a kilka innych materiałów ma po ok. 100 tys. wyświetleń.

W niedzielę Bartłomiej Graczak na swoich profilach społecznościowych stwierdził, że „cenzorska polityka YouTuba okazała się nieubłagana’. – Zmagamy się z problemem demonetyzacji naszych materiałów. Najlepiej oglądane wideo niemal nie przynoszą dochodów z wyświetleń – opisał.

– Co więcej, większość materiałów na PRZEkanale praktycznie z automatu ma wyłączone reklamy, a rozpatrywanie odwołań trwa nawet 4 dni, co uniemożliwia uzyskiwanie satysfakcjonujących dochodów – dodał.

Jak to konkretnie wygląda? – Pojedyncze słowa, kontekst nie ma dla YT znaczenia. Musimy wyciszać słowa, wiele słów… Np. słowo „zabić” niezależnie od kontekstu powinno być wyciszone – nie ważne czy mówisz, że wolno zabić lub nie wolno. Tak samo seks, krew, Szwaby, kacapy, cwel i tak dalej, i tak dalej… – zaznaczył Graczak na platformie X.

W tej sytuacji wraz z innymi twórcami kanału zwrócił się do internautów „o rozważenie wsparcia PRZEkanału w serwisie Patronite”. – Tylko dzięki Wam będziemy mogli spokojniej myśleć o rozwoju naszego kanału i skupić się na merytorycznej pracy – podkreślił.

Obecnie PRZEkanał ma na tej platformie 15 patronów, którzy przekazali nieco ponad 1 tys. zł. Suma comiesięcznych wpłat wynosi 520 zł.

Wcześniej Bartłomiej Graczak w TVP Info i TV Republika

Przez ostatnie osiem lat Bartłomiej Graczak był związany z Telewizją Polską. Początkowo był reporterem „Wiadomości”, potem prowadził program „Twój Wybór” w TVP3, a po kilku miesiącach wrócił do TVP Info. Był tam jednym z gospodarzy m.in. programów publicystycznych „Minęła 8”, „Minęła 9” i „Minęła 20”, „Info Raportu” oraz pasm informacyjnych.

Odszedł w drugiej połowie października jako pierwszy znany dziennikarz z poprzedniego zespołu stacji. – Nie chciałem ani być zwalnianym na mocy bezprawnego dekretu Sienkiewicza, ani bronić instytucji, która – mam tego pełną świadomość – nie spełniła oczekiwań ogółu społeczeństwa co do standardów obiektywizmu i rzetelności – tłumaczył na początku stycznia.

Przyznał, że szybko po przyjściu do Telewizji Polskiej zorientował się, że „nie o wartości chodzi, lecz o polityczne wpływy, partyjną walkę o rząd dusz”. – Nie zawsze pracowałem w zgodzie z własnym sumieniem, ale wiedziałem, że jak odejdę nic się nie zmieni. Dlatego próbowałem wykonywać ten, wymarzony bądź co bądź, zawód mimo istotnych ograniczeń – zaznaczył.

W ostatnich latach Bartłomiej Graczak współpracował też z radiową Trójką: był jednym z gospodarzy porannego cyklu wywiadów „Salon Polityczny Trójki oraz popołudniowego „Trójkowego Komentarza Dnia”. Z rozgłośnią pożegnał się w lipcu br., po tym jak przestał być wpisywany do grafiku prowadzących audycje.

Wcześniej przez 2,5 roku pracował w Telewizji Republika, był tam reporterem oraz prowadzącym program informacyjny „Dzisiaj”. Był też związany z Radiem Eska, Informacyjną Agencją Radiową i Akademickim Radiem Kampus.