Wszystkie spółki Agory mają już zarządy

Robert Kijak, Małgorzata Skowrońska i Beata Gutowska

Zarząd Agory podjął decyzję o składzie zarządu spółki Agora Książka i Muzyka, która od 1 kwietnia br. przejmie odpowiedzialność za działalność wydawniczą Agory. W zarządzie spółki znajdą się Robert Kijak, Małgorzata Skowrońska i Beata Gutowska. Wskazany został również przyszły zarząd spółki Czerska 8/10, która będzie zarządzać kwestiami administracyjnymi Agory.

Spółka Agora Książka i Muzyka została zarejestrowana 22 sierpnia 2023 roku, a od 1 kwietnia br. przejmie odpowiedzialność za Wydawnictwo Agora wraz z jego markami wydawniczymi, wytwórnię Agora Muzyka, dystrybucję muzyczną w ramach Agora Digital Music, a także księgarnie internetowe Publio.pl i Kulturalnysklep.pl.

Do zarządu spółki Agora Książka i Muzyka powołane zostaną trzy osoby: Robert Kijak, odpowiedzialny za wytwórnię Agora Muzyka i za działalność dystrybucyjną w ramach Agora Digital Music, Małgorzata Skowrońska, odpowiedzialna za książkowe Wydawnictwo Agora, oraz Beata Gutowska, odpowiedzialna za zarządzanie księgarnią internetową Publio.pl.

Czerska 8/10 z zarządem

Jednocześnie, zarząd Agory podjął również decyzję o składzie przyszłego zarządu ostatniej z czterech wydzielanych spółek – spółki Czerska 8/10, która będzie odpowiedzialna za zarządzanie główną siedzibą Grupy Agora w Warszawie, usługami administracyjnymi na rzecz spółek w Grupie Agora oraz gastronomią w budynku przy Czerskiej 8/10, czyli stołówką i kawiarnią. W zarządzie spółki znajdą się Marcin Tkaczyk, dyrektor administracji Agory oraz Kamil Pałyska, zastępca dyrektora ds. kontrolingu strategicznego w Grupie Agora.

Robert Kijak pracuje w Agorze od 1990 roku. Od 2005 roku odpowiada za projekty wydawnicze – zarówno książkowe, jak i muzyczne. Jest współtwórcą Wydawnictwa Agora, a także wydawcą kilkuset albumów muzycznych. Współtworzył Olsztyn Green Festival, był producentem Najmniejszych Koncertów Świata Radia Roxy i pomysłodawcą wielu projektów wydawniczych. Od 2013 roku kieruje firmą NEXT FILM należącą do Grupy Agora, która zajmuje się dystrybucją i produkcją filmową. Od kwietnia ub.r. jest wiceprzewodniczącym zarządu Związku Producentów Audio Video. Członek Akademii Fonograficznej. Odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi (za wkład w kulturę RP) oraz Ministra Kultury RP brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Małgorzata Skowrońska jest współtwórczynią książkowego Wydawnictwa Agora i jedną z osób stojących za sukcesem serii „Biblioteka Gazety Wyborczej”, w ramach której ukazało się ponad 60 kolekcji, wśród nich dzieła m.in. Ryszarda Kapuścińskiego, Stanisława Lema i Tadeusza Konwickiego oraz pionierska seria audiobooków „Mistrzowie słowa”. Pracę w Agorze rozpoczynała w 1998 roku w zielonogórsko-gorzowskim oddziale „Gazety Wyborczej”, gdzie była odpowiedzialna za promocję, a w 2003 roku awansowała na kierownika promocji stołecznego wydania „Wyborczej”. Od 2019 roku jako dyrektorka zarządzająca odpowiada za rozwój i strategię Wydawnictwa Agora. Jest członkinią Rady Polskiej Izby Książki (PIK) i członkinią zarządu SAiW Copywrite Polska. Reprezentuje Agorę w Radzie Fundacji Powszechnego Czytania.

Beata Gutowska od 2014 roku jest dyrektorką zarządzającą księgarnią internetową Publio.pl. Wcześniej pracowała w Grupie PWN, gdzie była dyrektorką zarządzającą w pionie publikacji referencyjnych i specjalnych oraz dyrektorką wydawniczą ds. projektów specjalnych. Przedtem zarządzała działem książek w G+J RBA, była zastępczynią dyrektora wydawniczego miesięcznika „National Geographic” oraz szefową fotoserwisu i asystentką wydawcy w koncernie prasowym Gruner + Jahr Polska. Reprezentuje Agorę w zarządzie Stowarzyszenia Czytam i Słucham Legalnie. Realizuje się również jako wykładowczyni, dzieląc się swoją wiedzą ze studentami Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW.

Poza spółką Agora Książki i Muzyka od 1 kwietnia ze spółki matki będą wydzielone spółki Wyborcza, Gazeta.pl oraz Czerska 8/10. Akcjonariusze zdecydowali o wydzieleniu na walnym zgromadzeniu niemal rok temu.

Agora zarobiła na czysto ponad 50 mln zł

Agora tłumaczyła, że „model pośredniego zarządzania przez zarząd Agora S.A. biznesami funkcjonującymi w ramach spółek zależnych jest bardziej optymalny – wpływa on na wzrost poczucia samodzielności, przedsiębiorczości, odpowiedzialności kadry kierowniczej za podstawowe aspekty związane z danym biznesem (w tym za realizację strategii, wyniki, wewnętrzną organizację oraz zagadnienia prawne, czy pracownicze)”.

Wszystkie nowo powołane spółki Agory mają już zarządy. W marcu powołano Gazeta.pl, na jego czele stanie Agnieszka Siuzdak, a członkami będą Małgorzata Blada, Artur Birnbaum i Bartosz Wysocki. Natomiast w styczniu do zarządu spółki Wyborcza weszli Joanna Kwas i Mikołaj Chrzan. Dołączyli do Wojciecha Bartkowiaka.

W czwartym kwartale ub.r. grupa Agora przy wzroście przychodów o prawie jedną trzecią zarobiła na czysto 50,9 mln zł. Po przejęciu Eurozetu skokowo zwiększyły się jej wyniki w pionie radiowym.