Artur Celiński redaktorem naczelnym „Architektury-murator”

Odchodzi Ewa P. Porębska

Artur Celiński

Artur Celiński od lutego będzie kierował miesięcznikiem „Architektura-murator” (Grupa ZPR Media). Z tytułem żegna się dotychczasowa redaktorka naczelna Ewa P. Porębska. W 2024 roku pismo stawia m.in. na nowe podcasty.

Miesięcznik „Architektura-murator” w 2024 rok wchodzi z pakietem nowych treści i wydarzeń związanym z obchodami trzydziestolecia. Jednocześnie w lutym z wydawnictwem żegna się współtwórczyni czasopisma, jego wieloletnia redaktorka naczelna, ekspertka architektury Ewa P. Porębska. Nowym szefem zostaje Artur Celiński – dziennikarz zajmujący się tematami miejskimi, współtwórca „Magazynu Miasta” i autor podcastów.

Czasopismo „Architektura-murator” powstało niedługo po przełomie 1989 roku. Na łamach miesięcznika przedstawione zostały procesy, jakie zachodziły w ówczesnej Polsce – budowanie społeczeństwa obywatelskiego, a także transformacja, która znajdowała odzwierciedlenie w otoczeniu, przestrzeni publicznej, jak również w architekturze.

Dziś, po 30 latach, jak pisze redakcja, wszyscy stajemy przed nowymi wyzwaniami związanymi z sytuacją polityczną na świecie, ze zmianami społecznymi i klimatycznymi. To CZAS NOWYCH WYZWAŃ – i takie hasło stało się mottem miesięcznika na rok 2024.

„Jestem dumna, że czasopismo »Architektura-murator« towarzyszyło przez 30 lat najważniejszym polskim i światowym przemianom. Cieszę się bardzo, że społeczna misja miesięcznika, wzmocniona przez działania online, będzie twórczo, ambitnie i nowocześnie kontynuowana” – mówi Ewa P. Porębska, która po ponad 30 latach pracy zdecydowała się pożegnać z wydawnictwem, aby zająć się współtworzeniem nowego projektu o charakterze międzynarodowym. Od 1 lutego funkcję redaktora naczelnego sprawował będzie Artur Celiński, politolog, miejski konsultant, komentator życia publicznego, społecznik, ekspert w dziedzinie polityki kulturalnej i znaczenia kultury dla rozwoju miast.

Od 2012 roku jest zastępcą redaktor naczelnej „Magazynu Miasta”. W latach 2010-2018 był związany z kwartalnikiem „Res Publica Nowa”. Nominowany przez redakcję „Architektury-Murator” do grona „Osobowości 25-lecia” w kategorii Publicystyka i krytyka architektoniczna.

„W CZAS NOWYCH WYZWAŃ wchodzimy z ogromnym zasobem wiedzy o polskiej architekturze. Będziemy aktywnie uczestniczyć w poszukiwaniu najlepszych odpowiedzi na to, co przyniesie nam przyszłość. Od teraz również poprzez serię podcastów i materiałów wideo oraz jeszcze większą koncentrację na relacjach architektury z miastem i jakością życia – również w mniejszych ośrodkach” – zapowiada Celiński.

Artur Celiński znany jest także z serii podcastów. Do „Architektury-murator” przenosi swój „Podcast miejski”, w którym przygląda się bieżącym i ważnym miejskim kwestiom. Jak stwierdzono w komunikacie, razem z gośćmi nie poddaje się zbyt łatwym uproszczeniom, podważa głosy zachwytu i sprawdza sens wyrazów oburzenia na najważniejsze tematy związane z tym jak funkcjonują, wyglądają i rozwijają się miasta. W ramach programu „DNA Miasta” wspierał też lokalne społeczności w szukaniu potencjałów rozwojowych – w szczególności w dziedzinie kultury.

W 2024 roku nacisk położony będzie na wzmacnianie pozycji „Architekturze-murator” w przestrzeni internetu i na rozwój treści w obszarze digital. Zaplanowano serię podcastów – rozmów łączących przeszłość z przyszłością, prowadzonych prze Celińskiego.

W obszarze serwisu internetowego architektura.muratorplus.pl oraz social mediów zaplanowano rozwój treści audio i wideo. Z kolei w wydaniu drukowanym pojawiać się będą specjalne materiały i wywiady z wybitnymi architektami i architektkami różnych pokoleń. Zaplanowano Poczet Trzydziestolecia – prezentację budynków i przestrzeni ikonicznych dla minionego trzydziestolecia i proroczych dla kolejnych dekad.

„Architektura-murator” to wydawany od 1994 roku magazyn, specjalizujący się przede wszystkim w prezentacji współczesnej architektury polskiej i światowej. Z początkiem 2018 roku spółka ZPR Media zbyła spółce Time wydawanie magazynów, w tym także pisma „Architektura-Murator”.