– W związku z decyzjami sądu o odmowie wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego bezprawnych zmian Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w organach spółki Polskie Radio oraz odmowie dokonania wpisu o likwidacji Polskiego Radia SA, wysłałam stosowne wezwanie prawne do Pawła Majchra – napisała Agnieszka Kamińska, była szefowa Polskiego Radia na X/Twitterze.
– Podając się początkowo za prezesa zarządu, a następnie za likwidatora spółki podejmuje pan działania uniemożliwiające swobodne korzystanie z budynków przeze mnie jako legalną prezes zarządu, a także przez członków rady nadzorczej powołanych przez Radę Mediów Narodowych oraz określonej grupy legalnie zatrudnionych pracowników – dodała Kamińska.
W piśmie wezwała Pawła Majchra, likwidatora PR, powołanego przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, do “natychmiastowego zaprzestania wyżej opisanych działań i naruszeń”, natychmiastowego, nie później aniżeli w terminie jednego dnia roboczego” opuszczenia przez niego oraz “rzekomo zatrudnionych” przez niego osób budynków należących do Polskiego Radia.
Agnieszka Kamińska zażądała też wydania „wszelkich dokumentów”, którymi on dysponuje oraz które zostały przez niego wydane jako rzekomego prezesa zarządu lub likwidatora spółki”. Była prezes zapowiedziała w piśmie, że jeśli Majcher nie zastosuje się do tego wezwania “w terminie jednego dnia roboczego od dnia jego doręczenia”, podejmie “odpowiednie kroki prawne”.
W związku z decyzjami Sądu o odmowie wpisania do KRS bezprawnych zmian MKDiN w organach spółki Polskie Radio oraz odmowie dokonania wpisu o likwidacji PRSA, wysłałam stosowne wezwanie prawne do P. Majchra. pic.twitter.com/9mOJPomq9z
— Agnieszka Kamińska (@AgneseKaminska) January 22, 2024
Sąd nie zarejestrował Polskiego Radia w likwidacji
To reakcja na poniedziałkową decyzję warszawskiego sądu rejonowego, który nie zgodził się na wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego postawienia PR w stan likwidacji, o czym zdecydował minister Bartłomiej Sienkiewicz pod koniec grudnia.
– Wpis do rejestru rozwiązania spółki i otwarcia jej likwidacji ma charakter deklaratoryjny. Sąd rejestrowy nie pełni jednak wyłącznie technicznej roli, a bezprecedensowy charakter niniejszej sprawy wymaga poczynienia szerszych rozwiązań oraz wnikliwej analizy przepisów ustaw szczególnych, orzecznictwa i doktryny z jednoczesnym, oparciem rozstrzygnięcia w sprawie na jednej ze sprzecznych linii – napisano w uzasadnieniu.
To inna decyzja niż w przypadku Radia Gdańsk, Radia Kraków, Radia Katowice, warszawskiego Radia dla Ciebie, Radia Szczecin i Radia Rzeszów, których postawienie w stan likwidacji do KRS wpisały odpowiednie sądy rejonowe. Pismo z sądu rejonowego w Warszawie zamieścił na portalu X szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski.
Oddalenie wniosku o wpis likwidacji i likwidatora Polskiego Radio SA. pic.twitter.com/uOZ4uNBcbo
— Maciej Świrski (@Maciej_Swirski) January 22, 2024
Resort kultury zapowiada odwołanie
Na decyzję sądu zareagowało ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. – Dzisiejszy (z dnia 22 stycznia 2024 roku) wpis referendarza sądowego Karoliny Ilczuk w Krajowym Rejestrze Sądowym, odmawiający ujawnienia otwarcia likwidacji Polskiego Radia S.A., nie wywołuje skutków prawnych powodujących zmianę statusu Spółki i jej władz. Polskie Radio S.A. jest nadal w stanie likwidacji na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Spółki (WZA) z dnia 27 grudnia 2023 roku, na którym Skarb Państwa posiadający 100% akcji w kapitale zakładowym reprezentował zgodnie z prawem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – twierdzi resort w komunikacie.
Ministerstwo tłumaczy, że “jedynie prawomocny (czyli ostateczny, po wyczerpaniu wszystkich instancji) wyrok sądu gospodarczego unieważniający uchwałę WZA z 27 grudnia 2023 roku mógłby skutecznie zakwestionować legalność rozpoczętego procesu likwidacji Polskiego Radia S.A. w likwidacji oraz powołania likwidatora, który nadal w świetle prawa pełnią swoją funkcję”. – Decyzja odnośnie wpisu, którego dotyczy niniejsza informacja, po zaskarżeniu przez Spółkę Polskie Radio S.A. w likwidacji, zostanie poddana normalnej procedurze weryfikacji instancyjnej przez sąd – informuje resort.
Informacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym odnośnie władz Polskiego Radia S.A. w likwidacji
Dzisiejszy (z dnia 22 stycznia 2024 roku) wpis referendarza sądowego Karoliny Ilczuk w Krajowym Rejestrze Sądowym, odmawiający… pic.twitter.com/KqiCvZd4AM
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) January 22, 2024
Media publiczne postawione w stan likwidacji
17 spółek zarządzających regionalnymi rozgłośniami publicznymi zostało postawionych w stan likwidacji przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego 29 grudnia. Z kolei 27 grudnia minister podjął taką decyzję wobec Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Argumentował to wetem prezydenta Andrzeja Dudy do ustawy okołobudżetowej, w której zapisano możliwość przekazania do 3 mld zł spółkom mediów publicznych.
Minister kultury podkreślił, że postawienie w stan likwidacji „pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania”, ponadto „stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela”. Wcześniej warszawski sąd rejonowy odmówił wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego zmian we władzach TVP i Polskiego Radia, których dokonał też Sienkiewicz. Uzasadniono, że są one niezgodne z Ustawą o radiofonii i telewizji (a w przypadku TVP także ze statutem spółki) oraz wynikają z błędnej interpretacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2016 roku.