W poniedziałek Michał Rachoń nie prowadził w Telewizji Republika swojego porannego programu, ponieważ był w Londynie. We wtorek rano wyjaśnił, że zaczął prace nad trzecim sezonem serialu dokumentalnego „Reset”. Pochwalił się też nagrodą przyznaną przez członków klubów „Gazety Polskiej” za dwie poprzednie serie tej produkcji.
– Trzeci sezon będzie oczywiście o tych samych ludziach, którzy realizowali politykę „dialogu z Rosją taką jaką ona jest” (to cytat z wystąpienia Donalda Tuska jesienią 2007 roku, wielokrotnie powtarzany w ub.r. w TVP – przyp.) – zapowiedział.
– Bo ci ludzie w tej chwili znowu podejmują decyzje w imieniu państwa polskiego, znowu rządzą. A my wiemy o nich dość dużo i nie wszystko udało nam się powiedzieć w dwóch pierwszych sezonach serialu – uzasadnił Rachoń.
Dziennikarz pytany przez Wirtualnemedia.pl nie chciał zdradzić więcej informacji o produkcji. Wyjaśnił, że nie wypowiada się w innych mediach o swojej pracy.
Natomiast w nagraniu na swoim profilu na platformie X Michał Rachoń stwierdził, że nad kolejną odsłoną „Resetu” pracuje ten sam zespół co przy poprzednich dwóch. Zaznaczył, że przy ich realizacji napotykano na trudności w samej Telewizji Polskiej.
„Reset” poprzednio w dwóch stacjach TVP
Pierwsze dwa sezony „Resetu” Michał Rachoń przygotował dla Telewizji Polskiej wspólnie z historykiem prof. Sławomirem Cenckiewiczem. W mocno krytycznym tonie przedstawili politykę rządu PO-PSL w latach 2007-2015 wobec Rosji, publikując sporo niejawnych dokumentów z zasobów naszej dyplomacji. Jednym z antybohaterów serialu był Donald Tusk.
Obie odsłony „Resetu” emitowano równocześnie w TVP1 i TVP Info, w tej drugiej stacji zaraz potem można było oglądać dyskusje z udziałem publicystów i twórców serialu.
Zaraz po ogłoszeniu 20 grudnia nowych władz Telewizji Polskiej oprócz przerwania emisji TVP Info (w nowej wersji kanał wrócił 29 grudnia) i programów informacyjnych na głównych antenach (też je wznowiono, a „Wiadomości” zastąpiła „19.30”) zamknięto portal TVP.info (przywrócono go w poniedziałek). Natomiast z platformy TVP VOD zniknęła grupa programów i dokumentów wymierzonych w ówczesną opozycję, m.in. wszystkie odcinki „Resetu”.
Z kolei w zeszłym tygodniu nowe władze publicznego nadawcy przejęły kontrolę nad kanałem youtube’owym TVP Info, na którym w ub.r. publikowano w całości wszystkie najważniejsze programy publicystyczne, a dokumenty takie jak „Reset” czy „Nasz człowiek w Warszawie” były dostępne w kilku wersjach językowych. Teraz z kanału usunięto wszystkie wcześniejsze treści.
Po zmianach władz Telewizji Polskiej i wyłączeniu TVP Info w dniach 20-29 grudnia TV Republika osiąga rekordową w swojej historii oglądalność. Według opracowanych przez Wirtualnemedia.pl danych Nielsen Audience Measurement od 29 grudnia do 14 stycznia jej średnia widownia minutowa wynosiła 216 741 osób, co dało 3,45 proc. udziału w rynku oglądalności i pozycję wicelidera wśród stacji informacyjnych, za TVN24 (7,44 proc. udziału).