„Coraz częściej dziennikarze w Indiach stają w obliczu groźby bezprawnej inwigilacji za samo wykonywanie swojej pracy, a także grożą im kary więzienia na mocy drakońskich przepisów, kampanie oszczerstw, nękanie i zastraszanie” – powiedział Donncha O Cearbhaill, szef Laboratorium Bezpieczeństwa Amnesty International.
Raport odnosi się do przypadków dziennikarzy Siddhartha Varadarajana, pracującego w portalu The Wire i Ananda Mangnale zatrudnionego w The Organized Crime and Corruption Reporting Project. Badanie ich iPhone’ów wykazało ślady obecności Pegasusa.
Atak datowany jest na październik 2023 roku. Nie było natychmiastowej reakcji ze strony rządu Indii, ale władze zaprzeczyły oskarżeniom wysuniętym w 2021 roku o wykorzystanie Pegasusa do monitorowania przeciwników politycznych, aktywistów i dziennikarzy.
W 2021 roku media ujawniły, że oprogramowanie Pegasus, zaprojektowane przez izraelską firmę NSO, było wykorzystywane do szpiegowania telefonów kilkuset polityków, dziennikarzy, działaczy na rzecz praw człowieka i liderów biznesu na całym świecie.
W zeszłym miesiącu indyjskie media donosiły, że krajowe służby ds. cyberbezpieczeństwa badają oskarżenia o podsłuchiwanie telefonów polityków opozycji, którzy otrzymali od koncernu Apple wiadomość ostrzegającą o „sponsorowanych przez państwo napastnikach” – podaje AFP.
Minister ds. technologii informatycznych Indii Ashwini Vaishnaw powiedział wówczas, że rząd jest „zaniepokojony” tymi skargami.