Już ponad rok temu zmniejszono liczbę utworów disco polo na antenie, wcześniej można było usłyszeć średnio trzy-cztery piosenki disco polo w ciągu godziny. W ostatnim czasie pojawiły się już tylko nieliczne takie utwory w ciągu doby, jak np. “Żono Moja” zespołu Masters czy “Długa noc” Młodych i Pięknych. Teraz już nie ma ich na playliście.
Grupa ZPR Media wniosek o zmianę nazwy Radia SuperNova na Eska 2 złożyła w KRRiT w październiku br. Dotąd regulator nie podjął decyzji w tej sprawie.
– Wraz ze zmianą nazwy nastąpi korekta strategii programowo-promocyjnej, ale jest zbyt wcześnie by mówić o szczegółach – mówił nam w październiku br. Olgierd Wojtkowiak, który we wrześniu został dyrektorem programowym radia SuperNova. – Mogę jedynie zapewnić, że nie mamy w planach anteny w formacie „CHR po polsku” [Contemporary hit radio, czyli radio ze współczesnymi przebojami – red.]. Eska 2 będzie stacją inną od Radia Eska, skierowaną do szerszego grona słuchaczy – dodał.
Teraz Wojtkowiak nie chciał komentować dokonanej zmiany. Magdalena Godzik, odpowiedzialna za PR w Grupie ZPR Media, nie odpowiedziała na nasze pytania.
Radio SuperNova to sieć rozgłośni lokalnych nadających w Warszawie, Ostrołęce, Krakowie, Rzeszowie, Gdańsku, Wrocławiu, Jeleniej Górze, Opolu, Trzebnicy, Nowym Sączu, Rzeszowie, Łodzi, Szczecinie, Koninie oraz Kielcach. Stacja w każdym z tych miast nadaje lokalne serwisy informacyjne i kulturalne.
Radio SuperNova zastąpiło Radio Wawa
Gdy uruchamiano Radio SuperNova w maju 2021 r., zapowiadano, że w stacji pojawią się „najlepsze polskie przeboje, nowe brzmienia, wartościowy kontent i tematy, które emocjonują słuchaczy”. Ramówkę miały wypełnić rodzime hity z lat 80., 90. i tych, które powstały po roku 2000. SuperNova zapowiadała, że postawi także na promocję nowych brzmień i art popu. Po dziewięciu miesiącach stacja zmieniła koncepcję. W rezultacie zaczęła grać również disco polo, pasma zostały wydłużone, zniknęła publicystyka nadawana w południe, a audycje w większości straciły nazwy.
Poprzednio na częstotliwościach SuperNovej nadawało Radio Wawa. Właściciel zdecydował się na zmianę nazwy, by nie kojarzyła się tylko z Warszawą, jednak ta operacja poskutkowała spadkiem słuchalności rozgłośni.
Z danych Radio Track wynika, że w okresie od lipca do września br. udział Radia SuperNova w rynku wyniósł 0,8 proc. wobec 0,6 proc. rok wcześniej. Udział Radia ESKA w tym samym czasie to 7,1 proc. (8,1 proc. w 2022 roku).