„W związku z pojawiającymi się w opinii publicznej ocenami rażącego braku bezstronności w relacjonowaniu kampanii wyborczej przez programy i audycje TVP, Rada Programowa TVP zwraca się do Zarządu TVP S.A. o przeprowadzenie zewnętrznego audytu sposobu relacjonowania kampanii do parlamentu w 2023 r. pod kątem zachowania ustawowych zasad bezstronności, pluralizmu i wyważenia, zawartych w art. 21 ust. o RiTV”– czytamy w projekcie uchwały Krzysztofa Lufta.
Brak zachowania zasad w programach TVP
Dalej w projekcie Lufta można przeczytać: „Szczególny niepokój Rady Programowej związany jest z realizowaniem w TVP twardej zasady nietransmitowania w trakcie kampanii żadnych wystąpień polityków opozycji, przy jednoczesnym transmitowaniu każdego dnia wielu wystąpień polityków koalicji rządowej – oświadczeń, konferencji prasowych, spotkań z wyborcami, wieców, konwencji itp. Rada Programowa oczekuje od Zarządu przedstawienia informacji na ten temat na kolejnym posiedzeniu Rady”.
– Uważam, że obowiązujące media publiczne ustawowe zasady bezstronności, pluralizmu i wyważenia nabierają szczególnego znaczenia w tym okresie, kiedy politycy różnych ugrupowań spotykają się z wyborcami i mediami, przedstawiając swoje poglądy i programy – tłumaczy Krzysztof Luft.
– W trakcie ostatniej kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu powszechnie wyrażane było przekonanie o braku zachowania tych zasad w programach i audycjach TVP. Jest wiele wskaźników, których zbadanie pozwoliłoby na sformułowanie opinii na ten temat przez radę programową – dodaje.
Według członków rady audyt nie jest potrzebny
Krzysztof Luft przypomina, że wystąpienia polityków partii koalicyjnych transmitowane były w TVP Info każdego dnia, a czasem relacje te trwały nawet ponad godzinę, a spotkania polityków opozycji z wyborcami nie były nigdy pokazywane na żywo.
– Uważałem, że obowiązkiem rady programowej jest przeanalizowanie sposobu relacjonowania przez TVP kampanii wyborczej i w tym celu należy się zwrócić do zarządu spółki o przedstawienie informacji na ten temat, w oparciu o zewnętrzny audyt. Niestety większość członków rady nie uznała, że jest to potrzebne i w głosowaniu odrzuciła mój projekt, nie proponując niczego w zamian – komentuje Krzysztof Luft.
W radzie programowej Telewizji Polskiej zasiadają eksperci, dziennikarze, menedżerowie, a także działacze polityczni i politycy. Szefuje jej Wojciech Skurkiewicz (PiS), sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Wraz z nim w radzie pracują: Albert Stawiszyński (wiceprzewodniczący Rady Programowej TVP), Waldemar Andzel (drugi wiceprzewodniczący), Artur Andrysiak, Janusz Daszczyński, ks. prof. Józef Kloch, Norbert Klimiuk, Wojciech Korkuć, Krzysztof Luft, Krzysztof Mróz, Wanda Nadobnik, Joanna Izabela Scheuring-Wielgus, Anna Sobecka, Mirosława Stachowiak-Różecka i Iwona Śledzińska-Katarasińska.