Posunięcie to było odpowiedzią na 24-godzinne ultimatum, które komisarz Unii Europejskiej Thierry Breton postawił Elonowi Muskowi, aby zaradził rozprzestrzenianiu się dezinformacji od czasu ataku Hamasu i przestrzeganie nowych unijnych przepisów dotyczących treści online.
Breton stwierdził, że jego zespół przeanalizuje odpowiedź Yaccarino i podejmie decyzję o kolejnych krokach.
Niedawno wdrożona ustawa o usługach cyfrowych (DSA) wymaga od dużych platform internetowych podjęcia dalszych działań w celu usuwania nielegalnych treści, ograniczenia zagrożeń dla bezpieczeństwa publicznego i dyskursu obywatelskiego.
Yaccarino oznajmiła, że wkrótce po eskalacji konfliktu w Izraelu firma utworzyła grupę kierowniczą, która miała ocenić sytuację.
Po ostrzeżeniu skierowanemu do X szefowie UE napomnieli także Meta, a w czwartek wieczorem również TikToka. Ta ostatnia platforma została ostrzeżona w związku z doniesieniami, że aplikacja jest wykorzystywana do „rozpowszechniania nielegalnych treści i dezinformacji” związanych z konfliktem Hamas-Izrael z naruszeniem prawa UE, w tym „brutalnych treści przedstawiających branie zakładników i inne drastyczne materiały wideo”.
Jeżeli któraś z firm nie zastosuje do zaleceń może zostać ukarana grzywną w wysokości do 6 proc. globalnego obrotu.