Krzysztof Luft w skardze skierowanej do przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego zarzuca nadawcy działanie sprzeczne ze wskazanymi w Ustawie o radiofonii i telewizji zadaniami medium publicznego, jakim jest TVP, określonymi w art. 21 ust. 2 pkt 2 tejże ustawy, tj. powinności rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą, a także sprzeczne z art. 21 ust. 1, zobowiązującym media publiczne do zachowania „pluralizmu, bezstronności i wyważenia”.
„Przedmiotem niniejszej skargi jest skrajnie nierówny sposób traktowania podmiotów działających na polskiej scenie politycznej” – napisał Luft. Jego zdaniem „objawia się to w sposób bardzo wieloraki, ale odwołuję się tylko do dwóch elementów, ilustrowanych przez twarde dane”.
Członek rady programowej wskazuje, że istotnym wskaźnikiem realizowania przez TVP ustawowych zasad pluralizmu i bezstronności jest czas antenowy, przeznaczany na przedstawianie przez nadawcę stanowisk partii politycznych. Przytacza dane za drugi kwartał 2023 roku, z których wynika, że w tym okresie na przedstawienie stanowisk ugrupowań koalicji rządzącej oraz stanowisk kancelarii Prezydenta, premiera i marszałka Sejmu przeznaczono łącznie 80,37 proc. czasu poświęconego politykom wszystkich partii.
„Tak radykalna dysproporcja czasu poświęcanego na prezentowanie stanowisk władzy i opozycji nie miała miejsca nigdy od powołania publicznej telewizji i jest przejawem drastycznego łamania art. 21. Ustawy o Radiofonii i Telewizji, określającego zasady wykonywania misji publicznej przez TVP i Polskie Radio” – komentuje Krzysztof Luft.
Zdaniem Lufta drugim twardym wskaźnikiem jest porównanie liczby bezpośrednich transmisji wystąpień polityków władzy i opozycji na antenach TVP.
„Wystąpienia polityków władzy, nie tylko Prezydenta, Premiera i Marszałka Sejmu, liderów PiS i innych partii koalicyjnych, a nawet wystąpienia szeregowych posłów transmitowane są w TVP Info każdego dnia. Czasem są to transmisje długie – przekraczające godzinę zegarową” – napisał i dodał, że „wystąpienia polityków opozycji, ich spotkania z wyborcami czy dziennikarzami nie są transmitowane nigdy”. „Ich wystąpienia, jeśli się pojawiają to tylko we fragmentach i po obróbce redakcyjnej, zwykle z negatywnym komentarzem” – dodał.
Zdaniem członka rady programowej TVP obie praktyki w programach TVP, tworzące radykalną nierówność w prezentowaniu stanowisk partii politycznych, naruszają w sposób drastyczny art. 21 Ustawy o Radiofonii i Telewizji, ust 1 i 2. „Zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej naruszenia te nabierają znaczenia, bo stawiają wręcz pytanie o uczciwość wyborów w Polsce” – stwierdza.
Krzysztof Luft oczekuje od przewodniczącego Macieja Świrskiego „pilnej reakcji i podjęcia skutecznych działań, które tę sytuację naprawią”.