W analizie szczegółowo opisano wydania „Faktów” TVN i „Faktów po Faktach” z sierpnia 2022.
Reakcja władz zaprezentowana jako spóźniona
Według analizy informacje TVN dotyczące zatrucia Odry budowały obraz wszechogarniającej katastrofy, której rozmiarów nikt poza lokalnymi władzami i samoorganizującymi się mieszkańcami nie próbował ograniczyć.
„W tę ramę narracyjną został wpisany motyw braku właściwej reakcji władz na katastrofę, w szczególności na szczeblu rządowym (ministrowie, Premier RP). W analizowanych materiałach reakcja władz na zatrucie została zaprezentowana jako spóźniona, a odbiorcy mogli nawet odnieść wrażenie, że przez długi czas nie było jej wcale lub nie licowała z powagą zagrożenia” – podano.
Zdaniem autora analizy komunikaty i stanowiska przedstawicieli rządu przekazywane opinii publicznej na konferencjach prasowych lub inne działania władz zostały przedstawione przez TVN jako pozbawione konkretów apele i zalecenia.
Postępowania Krajowej Rady przeciwko TVN
KRRiT nie odpowiedziała na pytanie, kto jest autorem analizy. Z kolei Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady, nie odpowiedział, czy zamierza wszcząć postępowanie przeciwko TVN dotyczące informacji o Odrze.
Krajowa Rada prowadzi już postępowania w sprawie innych materiałów oraz programów TVN i TVN 24: reportażu „Siła kłamstwa” (wszczęte postępowanie o ukaranie), materiałów o Joannie z Krakowa (postępowanie wyjaśniające) i „Szkła kontaktowego” z 15 maja, w którym Krzysztof Daukszewicz zareagował na pojawienie się Piotra Jaconia słowami: „A jakiej płci on dzisiaj jest” (postępowanie o ukaranie).
Oprócz tego prowadzone są też postępowania ws. reportażu „Franciszkańska 3” (postępowanie o ukaranie), „Kropki nad i” z 18 kwietnia z Agnieszką Holland oraz z 19 kwietnia z prof. Barbarą Engelking (postępowanie wyjaśniające).