„Wyborcza” z cyklami przedwyborczymi, a Wydawnictwo Agora z demaskatorskimi książkami

Lokalne zespoły "Wyborczej" pracują nad cyklem "Zetki idą do Sejmu"

Zespół „Gazety Wyborczej” publikuje analizy „Wiadomości” TVP, zainteresowanym rozsyła „Newsletter wyborczy”. W związku ze zwiększonym zainteresowaniem tematami politycznymi Wydawnictwo Agora wyda m.in. demaskatorską książkę poświęconą Danielowi Obajtkowi.

Jak informuje biuro prasowe Agory, redakcja „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl przygotowała z okazji zbliżających się wyborów parlamentarnych szereg formatów redakcyjnych, w których przybliża czytelnikom polityczne zmagania.

Tematy kampanijne w „GW”

Wśród nich znalazła się nowa seria podcastów: „Niedziela Wyborcza”, czyli pogłębione rozmowy dziennikarzy i dziennikarek „Wyborczej” z ekspertami w dziedzinach bezpieczeństwa narodowego, praw kobiet i polityki rodzinnej, edukacji, klimatu i ekologii, a także wymiaru sprawiedliwości. Odcinki będą publikowane w każdą niedzielę aż do wyborów.

Kolejną propozycją „Wyborczej” jest cykl redakcyjny „Wybory oczami reporterów”, w którym prezentowany jest obraz wyborczej Polski oraz kampanii z punktu widzenia lokalnych dziennikarzy „Wyborczej”.

Natomiast lokalne zespoły „Wyborczej” pracują nad cyklem „Zetki idą do Sejmu”, w którym redakcja opisuje najmłodszych kandydatów i kandydatki w wyborach do parlamentu.

Tematy kampanijne i wyborcze pojawiają się także w stałym cyklu: „Wyborcza ogląda »Wiadomości« za Was”, w którym można znaleźć analizę informacji prezentowanych w „Wiadomościach” TVP 1.

Książki o tematyce politycznej

Dodatkowo czytelnicy „Wyborczej” mogą zapisać się na specjalny „Newsletter wyborczy”, który przesyłany jest dwa razy w tygodniu – w poniedziałek i piątek, a w okresie tuż przed wyborami – częściej. Newsletter zapewnia podsumowanie wydarzeń politycznych, autorskie opinie dziennikarek i dziennikarzy, a także prognozy i analizy.

Wydawnictwo Agora w ostatnim czasie opublikowało dwa tytuły, które bezpośrednio poruszają problemy związane z polityką: „Spokojnie już nie będzie”, czyli rozmowę Agnieszki Lichnerowicz z Pawłem Kowalem o zmianach związanych z najnowszymi wydarzeniami na arenie międzynarodowej i perspektywach dla Polski oraz „Jezus umarł w Polsce” Mikołaja Grynberga – reportaż o osobach ratujących ludzkie życie na polsko-białoruskiej granicy.

W planach na wrzesień Wydawnictwo Agora ma dwie książki o tematyce politycznej, których autorami są nagradzani dziennikarze. Pierwsza z nich to „Siedem szczęść Daniela Obajtka. Biografia” (premiera 20 września) autorstwa Pawła Figurskiego z Wirtualnej Polski i Jarosława Sidorowicza z „Gazety Wyborczej”. Autorzy cyklu „Afera Daniela Obajtka”, zdobywcy Grand Press za najlepszy dziennikarski materiał śledczy w 2021 roku – ujawnienie taśm prezesa Obajtka, pokazują w swojej książce prawdę o powiązaniach, spektakularnych awansach, majątkach i układach skromnego wójta, który dokonywał „niesłychanych rzeczy”.

Kolejnym tytułem Wydawnictwa Agora będzie „Polska na podsłuchu. Jak Pegasus, najpotężniejszy szpieg w historii, zmienił się w narzędzie brudnej polityki” autorstwa Michała Kokota (premiera: 27 września). Michał Kokot od wielu lat pracuje dla „Gazety Wyborczej”, a od 2013 roku specjalizuje się w międzynarodowych śledztwach dziennikarskich. Jest także aktywnym uczestnikiem inicjatywy Pegasus Project. Za ujawnienie skali inwigilacji Pegasusem w Polsce został nominowany do prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego oraz Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze w 2022 roku.