Z początkiem sierpnia z niezwykle popularnego śląskiego Radia Fest odeszli jego dziennikarze po tym, jak nowy właściciel zmienił charakter rozgłośni: ze stacji o charakterze lokalnym zmieniło się ono w stację emitującą głównie muzykę taneczną. Radiowcy – wspierani przez słuchaczy w mediach społecznościowych – postanowili, że założą rozgłośnię nawiązującą do Radia Fest, czyli Radio Best. Wkrótce ogłosili, że wystartują we wrześniu.
Teraz wiadomo już, że start internetowej rozgłośni nastąpi dokładnie 16 września o godz. 10:00. „Szykujemy dla Was niesamowity program powitalny więc koniecznie zarezerwujcie sobie czas tego dnia do późnego wieczora”- napisali radiowcy.
Zespół jest coraz większy i bez jednej osoby stanowi zespół Radia Fest. Ostatnio dołączyli do niego kolejni dziennikarze, m.in. Mona Lisa, Stanisław Witta, Marcin Godzik, Jacek Silski, Henryk Czich, Marcin Janota, Marcin Skalski, Kazimierz Sas i Grzegorz Stasiak. Jak informują dziennikarze, trwają prace nad ramówką i wyposażaniem studia.
Jest spółka i zbiórka
Zawiązano też spółkę Radio Best, która będzie nadawcą programu radiowego. W jej zarządzie są: Marcin Janota, Marcin Skalski i Magdalena Kozieł. Spółka nie ma prezesa – do składania oświadczeń itd. potrzebne jest współdziałanie co najmniej dwóch członków zarządu. Z wpisu w KRS wynika, że spółka może nie tylko nadawać program czy pośredniczyć w sprzedaży i emisji reklam, ale także może prowadzić „działalność związaną z wystawianiem przedstawień artystycznych”. To o tyle ważne, że – jak się dowiadujemy – Radio Best w listopadzie br. w ramach promocji zamierza współorganizować „Szlagier Best Festiwal” w Zawierciu – imprezę muzyczną ze śląskimi przebojami na żywo.
Gdy pojawiła się informacja o utworzeniu nowej rozgłośni, w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl pracownicy rozgłośni mówili m.in., że ma to być radio finansowane w trojaki sposób: poprzez umowy z inwestorami i sponsorami, reklamy, ale po części także przez internautów. W ostatnich dniach uruchomiono wpłaty na konto, trwają rozmowy z inwestorami, zaś w środę ruszyła zbiórka na Zrzutce. Ile miesięcznie potrzebują zebrać radiowcy, aby się utrzymać?
– Na ten moment cel zbiórki jaki chcemy osiągnąć to kwota pozwalająca na spokojny start stacji i funkcjonowanie w pierwszym tygodniach działalności. Oczywiście będziemy wykorzystywać również inne formy wsparcia działalności naszego radia – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Marcin Janota, członek zarządu spółki Radia Best. – Na przykład nasze nowe studio wyposażył nam od „a” do „zet” jeden z inwestorów, ten koszt więc nam odpada.
Jak słuchamy radia w internecie?
Zarówno Radio Best jak i Radio dla Dorosłych będzie nadawało w internecie. Szlaki podobnym rozgłośniom wytyczają dwie stacje stworzone przez byłych pracowników Trójki: Radio Nowy Świat i Radio 357. Według wyników najnowszej fali badania Krajowego Instytutu Mediów, zrealizowanej od grudnia 2022 r. do mają 2023 r. Radio 357 miało 0,9 proc. zasięgu i 276,7 tys. codziennych słuchaczy. W nowej edycji badania liczbę Polaków słuchających radia w internecie oszacowano na 2,31 mln. Udział Radia 357 w rynku słuchalności radia przez internet podskoczył z 13,8 do 14,1 proc. Średni dobowy czas słuchania rozgłośni wzrósł ze 196 do 208 minut.
Z kolei Radio Nowy Świat w okresie od grudnia ub.r. do maja miało 0,6 proc. zasięgu i 198,8 tys. codziennych słuchaczy. Udział rozgłośni w rynku słuchalności radia przez internet zmalał z 9,5 do 9,2 proc. Zmalał także średni dobowy udział słuchalności z 204 do 198 minut.
Pozycja zdecydowanego lidera rynku radiowego w Aglomeracji Śląskiej w pierwszym półroczu br. należała do RMF FM. Na podium znajdują się jeszcze AntyRadio i RMF MAXX. Radio Fest (Chorzów) w tamtym rejonie miało średni dobowy udział słuchania na poziomie 1,5 proc.