Większość w KRRiT nadal nie chce zająć się sprawą przedłużenia koncesji TVN

TVN SA o przedłużenie koncesji dla naziemnego TVN zwrócił się do KRRiT pod koniec 2022 roku

Podczas środowego posiedzenia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ponownie nie zajęła się sprawą przedłużenia koncesji dla TVN. O podjęcie tego tematu wnioskował członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski.

Prof. Tadeusz Kowalski chciał, żeby na środowym posiedzeniu poruszono sprawy rekoncesji trzech kanałów TVN SA: TVN, TVN International i TVN Turbo. Zarówno pod koniec lipca, jak i teraz w wyniku sprzeciwu czterech pozostałych członków KRRiT jego wniosek w tej sprawie nie został rozpatrzony.

Kowalski został powołany do Krajowej Rady głosami opozycyjnych senatorów. Pozostałych członków (są nimi: Maciej Świrski, Hanna Karp, Agnieszka Glapiak i Marzena Paczuska) powołano przez Sejm, w którym większość ma PiS, lub wywodzącego się z tej partii prezydenta Andrzeja Dudę.

Na obu posiedzeniach, zarówno teraz, jak i pod koniec lipca, prof. Kowalski złożył do protokołów pisemne oświadczenia zawierające argumenty przemawiające za pilnym przyjęciem przez KRRiT uchwały w sprawie przedłużenia koncesji dla spółki TVN. „Złożone przez spółkę wnioski (TVN, TVN International, TVN Turbo) po upływie blisko 9 miesięcy nie zostały rozpatrzone, mimo braku przesłanek ewentualnej odmowy udzielenia koncesji” – podał w oświadczeniu. Jak dodał, monitoring programowy TVN przeprowadzony w dniach 16-22 stycznia 2023 roku wykazał, że program stacji jest zgodny z zapisami wynikającymi z koncesji.

Według Kowalskiego okolicznościami nieuwzględnienia wniosku nie mogą być kwestie struktury własnościowej spółki TVN. Na wątpliwości w tej sprawia zwraca uwagę m.in. przewodniczący KRRiT Maciej Świrski.

„W mojej ocenie działania Przewodniczącego w kwestii badania struktury własności mają charakter pozorny, a ich rzeczywistym celem jest opóźnianie decyzji w sprawie rekoncesji. Są także przykładem nierównego traktowania podmiotów” – stwierdził  Kowalski. Dodał, że będzie wnosił o niezwłoczne podjęcie decyzji rekoncesyjnych dla spółki TVN na każdym kolejnym posiedzeniu.

Następne regularne posiedzenie KRRiT ma odbyć się w połowie września.

TVN SA o przedłużenie koncesji dla naziemnego TVN (wygasa 14 kwietnia 2024 roku) zwrócił się do KRRiT pod koniec 2022 roku. Na początku 2023 roku nadawca wystąpił z identycznymi wnioskami dotyczącymi TVN International (ma koncesję do 10 lutego 2024) i TVN Turbo (do 12 lutego 2024).

Przedłużenie koncesji dla TVN 24 zajęło poprzedniemu składowi Krajowej Rady 19 miesięcy (KRRiT decyzję w tej sprawie podjęła cztery dni przed wygaśnięciem prawa do nadawania), a dla TVN Siedem – ponad rok.