Uczelnia powiązana z Ordo Iuris będzie uczyć przyszłych dziennikarzy

Wykładowcami Ziemkiewicz i Lisicki

Wśród wykładowców dziennikarstwa w Collegium Intermarium jest m.in. Rafał Ziemkiewicz

Powiązana z Ordo Iuris uczelnia wyższa, Collegium Intermarium, od października br. ma ruszyć z nowym kierunkiem: dziennikarstwo i nowoczesna komunikacja społeczna. Wykładowcami będą głównie dziennikarze związani z tygodnikiem „Do Rzeczy”. Wśród nich Łukasz Warzecha, Rafał Ziemkiewicz i szef tygodnika, Paweł Lisicki. Uczelnia nie odpowiedziała nam na pytanie, według jakiego klucza dobierani byli wykładowcy.

Collegium Intermarium to prywatna uczelnia, za którą stoją ludzie Ordo Iuris. Rektorem jest Bartosz Lewandowski, na co dzień – szef Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris. Przewodniczącym rady powierniczej uczelni jest z kolei Jerzy Kwaśniewski, prezes i założyciel Ordo Iuris. Z kolei redaktor naczelny pisma Ordo Iuris, Filip Ludwin, na uczelni pełni funkcję prorektora do spraw kształcenia. Wykładowcami są także pracownicy Ordo Iuris oraz – jak pisał portal OKO.Press – „węgierscy naukowcy związani z partią Viktora Orbána, czynni politycy PiS, a także prawicowi dziennikarze i publicyści”.

Od października br. Collegium rusza z nowym kierunkiem: chce kształcić przyszłych dziennikarzy na kierrunku Dziennikarstwo i nowoczesna komunikacja społeczna. W tym celu zatrudnia prawicowych publicystów i dziennikarzy. „Wydaje się, że w Polsce brakuje kierunków studiów dziennikarskich, w których przewodnią rolę w kształceniu odgrywaliby praktycy” – czytamy w facebookowym poście na profilu Collegium Intermarium. Wśród wykładowców na nowym kierunku (…) uwzględniono dużą liczbę dziennikarzy-praktyków, którzy będą w stanie dzielić się ze studentami wiedzą ściśle związaną z praktyką dziennikarską” – pointują pracownicy wyższej uczelni.

Wykładowcami – dziennikarze „Do Rzeczy”

Kto będzie więc przygotowywał przyszłych dziennikarzy do pracy? Wśród wykładowców wymieniono na razie cztery osoby: Pawła Lisickiego, Łukasza Warzechę, Rafała Ziemkiewicza i Cezarego Krysztopę. Łączy ich jedno: wszyscy są pracownikami bądź współpracownikami tygodnika „Do Rzeczy”. Według jakiego klucza dobierano wykładowców i kto jeszcze znalazł się wśród nich – zapytaliśmy o to Collegium, ale nie udzielono nam odpowiedzi. Wizerunki dziennikarzy-wykładowców wykorzystywane są także w mediach społecznościowych do promowania nowego kierunku.

Choć uczelnia wyraźnie zaznacza, że uruchomienie w październiku nowego wydziału uzależnione jest od zgody ministra, rekrutacja w sierpniu trwa w najlepsze. Ile kosztują studia na nowym kierunku? Za studia dzienne trzeba zapłacić 5,4 tys. zł za rok – jednorazowo, bądź też można płacić w ratach (kwoty są wówczas o kilkaset zł wyższe). Ale dziennikarstwo można też studiować zaocznie, co kosztuje dokładnie tyle samo.

Collegium Intermarium zostało otwarte w 2021 roku. Celem było „stworzenie klasycznego uniwersytetu, który stanie się „kuźnią elit” Międzymorza”. Ordo Iuris tuż przed uruchomieniem uczelni szacowało jej miesięczne koszty na 55 tys. zł; projekt miał się samofinansować od piątego roku działalności. „Ordo Iuris już zbiera prywatne datki, jednak sponsorem strategicznym jest, według informacji na stronie internetowej szkoły, spółka PZW Inwestycje” – pisał w maju 2021 roku portal OKO.Press.

Z początku rektorem Collegium Intermarium był Tymoteusz Zych (od maja do października 2021 roku), jednak po tym, jak ultrakonserwatywna, katolicka Fundacja i Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris przeszła rozłam, Zych pożegnał się i z Ordo Iuris, i z uczelnią. Z OI odeszła też wówczas Karolina Pawłowska, dyrektorka Centrum Prawa Międzynarodowego i kilkanaście innych osób. Media wskazywały na obyczajowe tło sprawy z Zychem i Pawłowską w rolach głównych.

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa PMPG Polskie Media (wydawca „Wprost” i „Do Rzeczy”) przy spadku przychodów o 2,9 proc. do 10,72 mln zł zanotowała stratę EBITDA i operacyjną, a jej zysk netto wzrósł nieznacznie do 679 tys. zł.