Sestry to projekt internetowy, ale z czasem ma także ruszyć magazyn papierowy pod tym tytułem. Portal będzie miał za zadanie skupienie społeczności czytelniczek nie tylko z Polski i Ukrainy, ale także emigrantek naszego wschodniego sąsiada, rozsianych w krajach UE, w Kanadzie i USA. To pierwszy międzynarodowy magazyn publicystyczny online dla Ukrainek.
Redakcja w 90-ciu procentach składa się z dziennikarek-uchodźczyń, za inicjatywą stoi zaś grupa byłych redaktorów i dziennikarzy z „Gazety Wyborczej” i „Wysokich Obcasów” – m.in. Jerzy Wójcik, Joanna Mosiej-Sitek czy Aleksandra Klich (b. wicenaczelna „GW”). Całość strategicznie wspierają: założona przez nich Media Liberation Fund oraz Kulczyk Foundation, której szefową jest Dominika Kulczyk.
Łyżwa-Sokół kieruje Foto
Jak ustaliliśmy – do zespołu redakcyjnego w ostatnim czasie dołączyła długoletnia szefowa działu Foto w „Gazecie Wyborczej”, Beata Łyżwa-Sokół. – Będę w Sestrach odpowiadała za to, za co w „Wyborczej”, czyli za fotografie, a to jest najbardziej bliskie mojemu sercu – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Łyżwa-Sokół. – Zależy nam na współpracy z ukraińskimi fotografkami i fotografami, sieć takich współpracowników właśnie układam i jestem po rozmowach z wieloma z nich. Najważniejsza jak zwykle będzie jednak dobra fotografia, dlatego nie zamykamy się na współpracę z autorami z obu stron granicy. Redakcja stawiać ma na osobiste, bardzo dobre historie, a ja będę dbała o to, aby były one znakomicie zilustrowane. Zależy mi na tym, aby historie ukraińskich kobiet ukazujące się w serwisie Sestry.eu miały oprawę, tak jak na to zasługują – pointuje nasza rozmówczyni.
Beata Łyżwa-Sokół trafiła do „Gazety Wyborczej” w 2006 roku, 10 lat później została szefową Agencji Wyborcza.pl i całego działu Foto. Jesienią ub. roku skorzystała z programu dobrowolnych odejść z Agory i pożegnała się z firmą. – Mam inne marzenia i chcę sprawdzić, co mogę zrobić gdzieś indziej, wykorzystując swoje ogromne doświadczenie, wiedzę i pasję – mówiła nam odchodząc.
Start opóźniony, powodem – technologia
Portal miał ruszyć w sierpniu br. Jak się jednak dowiadujemy – start został opóźniony o kilka tygodni z przyczyn technicznych (strona, serwery itp.). Redakcja jest już niemal skompletowana, na jej czele stoi dziennikarka z ukraińskiej Espreso TV – Maria Górska.
Sestry to kolejna inicjatywa Kulczyk Foundation skierowana do kobiet z Ukrainy. Z inicjatywy Dominiki Kulczyk powstało już m.in. Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie. Do tej koalicji kobiet z Polski i Ukrainy należą m.in. Olga Tokarczuk, Oksana Zabużko, Agnieszka Holland, Janina Ochojska, Henryka Bochniarz czy Ewa Ewart.
Stojąca za „Sestrami” Media Liberation Fund to fundacja, założona przez Jerzego Wójcika i Joannę Mosiej-Sitek, której celem jest promowanie wolności mediów i zwiększanie udziału kobiet w debacie publicznej. Biorąca udział w pracach redakcyjnych Aleksandra Klich była wieloletnią redaktor naczelną Wysokich Obcasów i wicenaczelna „Wyborczej”; teraz ma wspierać redakcję magazynu ze strony polskiej. W listopadzie ub. roku Klicz odeszła z „GW”, wkrótce potem została dyrektorką biblioteki w Rybniku. Z tej funkcji, jak się dowiadujemy, nie zamierza rezygnować.