KRRiT uchyliła 7 koncesji

Jedna ze stacji znika po 25 latach

Reżyserka radiowa

Podczas wtorkowego posiedzenia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała o uchyleniu koncesji diecezjalnego Radia Anioł Beskidów oraz sześciu koncesji stacji Twoje Radio AM, należących do spółki Polskie Fale Średnie.

Ostatnie posiedzenie KRRiT upłynęło pod znakiem wielu głosowań. Zasiadający w tym gremium prof. Tadeusz Kowalski informuje Wirtualnemedia.pl, że uchylono koncesję dla Radia Anioł Beskidów, dostępnego m.in. w Bielsku-Białej, Andrychowie i Żywcu. Biskup diecezji bielsko-żywieckiej zapowiedział w korespondencji z regulatorem zaprzestanie nadawania. W takich sytuacjach dochodzi do uchylenia koncesji.

Znika kolejna stacja diecezjalna

Radio Anioł Beskidów nie odpowiedziało na nasze pytania w tej sprawie. Diecezjalna rozgłośnia działa od stycznia 1998 roku. Obecnie nadaje na częstotliwości 90,2 MHz z obiektu „Góra Magurka” w Bielsku-Białej z mocą 1 kW. W ramówce są nabożeństwa, modlitwy, programy o zdrowiu, kulturze i tradycji. Wiele wskazuje na to, że przyczyną zakończenia nadawania są względy finansowe. Rozgłośnia nie weszła w skład żadnej z sieci radiowych.

To także nie jest gwarancją obecności w eterze. W lutym KRRiT uchyliła koncesję Radia Plus w Gryficach i Lipianach. Ich właścicielem była archidiecezja szczecińsko-kamieńska. – Niestety wykończyły nas potężne podwyżki cen energii. Nadajniki potrzebują mnóstwo prądu, a w ostatnim półroczu jego cena podskoczyła o prawie 300 proc. Jesteśmy małym, lokalnym radiem. Przeliczyliśmy wszystko jeszcze raz i doszliśmy do wniosku, że nie jesteśmy w stanie dalej funkcjonować – mówił nam w listopadzie ub.r. Robert Erchardt, redaktor naczelny Radia Plus Gryfice.

KRRiT zdecydowała też o uchyleniu sześciu koncesji należących do krakowskiej spółki Polskie Fale Średnie. Chodzi o stacje w Jarosławiu, Nowym Sączu, Zakopanem, Kozienicach, Przemyślu i Kielcach. W tych lokalizacjach na falach średnich powinny nadawać stacje Twoje Radio AM. Koncesje odebrano z powodu braku emisji. Polskie Fale Średnie od blisko dwóch dekad są właścicielem rozgłośni lokalnych w różnych częściach Polski. W ostatnich latach odbiór AM cieszy się jednak słabnącą popularnością. Na falach średnich przeważają rozgłośnie zza wschodniej granicy. Ze względu na lepszą jakość dźwięku sprzedają się przede wszystkim odbiorniki obsługujące FM, DAB+ oraz radio internetowe.