Ostatni raz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała wykaz wolnych częstotliwości radiowych pod koniec marca br. Znalazło się wtedy na niej dziesięć miejscowości i nadal wszystkie widnieją w nowej, zaktualizowanej puli. W województwie mazowieckim to Sierpc (107,9 MHz) oraz Wola koło Czerwińska nad Wisłą (89,3 MHz), a w zachodniopomorskim – Gryfice (90,7 MHz), Lipiany (104,3 MHz), Szczecin (88,0 MHz) i Wałcz (99,6 MHz). Nadawcy będą mogli ubiegać się o koncesję również w Łodzi (90,8 MHz), Częstochowie (92,4 MHz), Ostrowcu Świętokrzyskim (89,6 MHz) i Złotowie (102,8 MHz).
Do tej puli dodano dwie nowe miejscowości. To Piła w województwie wielkopolskim z częstotliwością 107,3 MHz oraz Hajnówka w województwie podlaskim (93,3 MHz).
Częstotliwości radiowe zostały zwolnione
Część lokalizacji dotyczy zwolnionych częstotliwości. I tak np. do niedawna w Ostrowcu Świętokrzyskim na częstotliwości 89,6 MHz można było słuchać Radia Rekord Świętokrzyskie. Radomska stacja wygrała jednak konkurs KRRiT na nadawanie w Kielcach na 100,8 MHz i w Ostrowu Świętokrzyskim na 100,9 MHz, w związku z czym zrezygnowała z koncesji w tym drugim mieście przyznanej im w 2017 r.
Za to na początku lutego br. podczas posiedzenia KRRiT uchyliła m.in. koncesje Radia Plus w Gryficach i Lipianach. Obie rozgłośnie zakończyły nadawanie pod koniec 2022 r. Decyzja w tej sprawie zapadła w listopadzie. – Niestety wykończyły nas potężne podwyżki cen energii. Nadajniki potrzebują mnóstwo prądu, a w ostatnim półroczu jego cena podskoczyła o prawie 300 proc. Jesteśmy małym, lokalnym radiem. Przeliczyliśmy wszystko jeszcze raz i doszliśmy do wniosku, że nie jesteśmy w stanie dalej funkcjonować – mówił nam wówczas Robert Erchardt, redaktor naczelny Radia Plus Gryfice.
Z kolei w Łodzi na częstotliwości 90,8 MHz dzięki pozwoleniom okazjonalnym Urzędu Komunikacji Elektronicznej można było słuchać Radia Lutnia. Rozgłośnia była tworzona przez zespół Teatru Muzycznego. Stacja nadawała z niewielką mocą. Ostatnio pojawiła się w eterze na blisko miesiąc w grudniu 2022 r.
KRRiT zwleka z decyzjami
Jak ostatnio pisaliśmy, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji po ośmiu miesiącach działalności w nowym składzie pod przewodnictwem Macieja Świrskiego podjęła jedynie sześć uchwał w sprawie udzielenia bądź rozszerzenia koncesji dla nadawców radiowych. Wiele konkursów pozostaje nierozstrzygniętych, wśród nich i te rozpisane jeszcze we wrześniu ub.r., gdy Radę tworzyło jeszcze inne gremium.
Zmiana w składzie KRRiT dokonała się na przełomie września i października ub.r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji składa się z pięciu członków powoływanych na sześcioletnią kadencję – po dwóch wyznacza prezydent i Sejm, a jednego – Senat. Pierwsze posiedzenie KRRiT w nowym składzie odbyło się 10 października. Wówczas Maciej Świrski został wybrany na przewodniczącego, a Agnieszka Glapiak na wiceprzewodniczącą. Oboje zostali wybrani do KRRiT przez Sejm głosami Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że w Radzie zasiadać będzie także była szefowa „Wiadomości” TVP1 Marzena Paczuska i dr hab. Hanna Karp, medioznawca z toruńskiej uczelni związanej z Tadeuszem Rydzykiem. Opozycyjny Senat wybrał prof. Tadeusza Kowalskiego, medioznawcę z Uniwersytetu Warszawskiego.