„Gazeta Uchodźców” to projekt „Wyborczej” – gazeta w całości przygotowana przez naszych dziennikarzy oraz osoby uchodźcze i migranckie z różnych stron świata. Skąd do nas przybyły? Dlaczego? Co sądzą o Polsce i Polakach? Co zostawiły w swoich ojczyznach? Pokazujemy, jak dzięki nim zmienia się Polska i jak one zmieniają się dzięki Polsce. To historie dramatyczne i wzruszające, ważne i poważne, ale też optymistyczne i niosące nadzieję” – mówi o specjalnym wydaniu Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” i szef działu zagranicznego dziennika.
Tegoroczne, drugie wydanie „Gazety Uchodźów”, które ukaże się 20 czerwca, poświęcone będzie problemom migracyjnym i uchodźczym. Na jego łamach znajdą się teksty przygotowane wspólnie przez dziennikarzy i dziennikarki „Wyborczej” oraz osoby migranckie, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Tadżykistanu, Wietnamu, Birmy czy Kuby. Z tych opowieści będzie się można dowiedzieć, co naprawdę dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, skąd się biorą Etiopczycy w Europie, jak życie w Polsce układają sobie Ukrainy i Białorusinki oraz dlaczego niektórzy Ukraińcy nie chcą iść na wojnę i jak wygląda życie w podziemnym państwie birmańskim. Nie zabraknie też materiałów odnoszących się do bieżącej sytuacji politycznej, w tym zapowiedzi referendum w sprawie relokacji uchodźców. Wydanie „Wyborczej” zachowa tradycyjny układ kolumn, z podziałem na działy: Polska, Świat, Ekonomia, Kultura, Sport itd.
Ukazanie się „Gazety Uchodźców” wspiera kampania radiowa oraz autopromocja na łamach „Wyborczej” i Wyborcza.pl, a także na profilach redakcji w mediach społecznościowych.
Wydanie „Gazety Uchodźców” jest częścią akcji, którą prowadzą „Wyborcza” i Wyborcza.pl. Zespół dziennika włączył się do międzynarodowego projektu „Re:framing Migrants in the European Media”. Na potrzeby akcji powstały 24 tandemy złożone z zawodowych dziennikarek lub dziennikarzy, którzy w parach z osobą uchodźczą lub migrancką tworzą artykuły, filmy lub podcasty opisujące blaski i cienie życia przybyszy w nowym dla nich kraju. Wszystkie powstałe w ten sposób materiały znajdują się w specjalnie przygotowanej sekcji w serwisie Wyborcza.pl.
Wydanie z 20 czerwca br. to druga edycja „Gazety Uchodźców”. Ubiegłoroczna była także przygotowana na Światowy Dzień Uchodźców.