News24 to teraz „telewizja samorządowa i prounijna”

Zmiana profilu plus zagraniczni korespondenci

„Pierwsza niezależna telewizja samorządowa” – takie hasło pojawiło się przy logo kanału News24. Stacja podpisała umowę z Europejskim Komitetem Regionów i nawiązuje współpracę z samorządami kolejnych województw – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Poszerzono też pole działania: teraz News24 ma być również telewizją stawiającą na relacje z Parlamentu Europejskiego. Nowym źródłem dochodu mają być szkolenia medialne i wynajem wyposażonych studiów telewizyjnych, a w tle – problemy finansowe stacji.

Europejski Komitet Regionów to reprezentacja lokalnych i regionalnych władz w Unii Europejskiej. I właśnie z tą organizacją News24 od kilku tygodni ma podpisaną umowę, w ramach której na ekranie od czerwca pojawiać ma się znacznie więcej treści samorządowych i unijnych niż dotychczas, dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. W ramach nowej umowy jeszcze w czerwcu do rumuńskiego Cluj wyjedzie reporterka stacji, Anna Lerczak, która ma obszernie relacjonować zaplanowane tam kilkudniowe posiedzenie członków Komitetu.

Za umową z Europejskim Komitetem Regionów stoi diametralna zmiana w profilu działalności News24, która od teraz – jak mówi nam Ryszard Krajewski, prezes Astro – ma być „telewizją, skupioną głównie na samorządach i Unii Europejskiej”. – Dodatkowymi tematami na które będzie kładziony nacisk, to ekologia i prawa człowieka – komentuje Krajewski.

Rozmowy z samorządowcami i relacje z europarlamentu

W ramach zmiany profilu od kilku tygodni szefostwo stacji rozmawia z samorządami wojewódzkimi i miejskimi w całej Polsce, a także z lokalnymi telewizjami, które mają podejmować współpracę z News24. W jej ramach jeszcze przed wyborami parlamentarnymi na antenę trafiać ma więcej lokalnych treści, niż dotychczas. Lokalne kablówki z kolei mają dostarczać kontent, emitowany na antenie. Takie rozmowy przeprowadzono m.in. z marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego i działającą w Toruniu telewizją kablową, z którą podpisano już umowę o reporterskiej współpracy.

W ramach otwierania się na tematykę europejską w kanale News 24 od maja emitowane są rozmowy z urzędnikami unijnymi i europarlamentarzystami, które przygotowuje dla stacji Maciej Zakrocki. – Takich rozmów pokazujących od kuchni działanie europarlamentu i UE będzie coraz więcej – zapowiada Ryszard Krajewski.

Kolejne źródła dochodu: szkolenia, wynajem

W tle są finansowe problemy stacji, którą opuszczają koleje osoby, skarżąc się na sięgające kilku miesięcy zaległości w wypłacaniu pensji i honorariów. Odeszła m.in. W maju ze stacją pożegnała się Marcelina Bednarska, przechodząc do TVMN, gdzie odpowiadać ma za wydawanie pasma na żywo. Zniknął z anteny także program publicystyczny Jarosława Szczepańskiego „Istota rzeczy”, a autor informując o tym dał do zrozumienia, że przyczyną są zaległości w wypłatach wynagrodzeń. Stacja zapewnia, że szuka rozwiązań i spłaca (choć częściowo) zaległości względem pracowników.

Stąd News24 szuka coraz to nowych źródeł finansowania. Oprócz zmiany perspektywy na samorządową rozszerzył ostatnio swoją działalność o organizowanie szkoleń medialnych z zakresu wystąpień telewizyjnych dla polityków, szefów firm, influencerów czy sprzedawców. „W zależności od dziedziny, którą zajmuje się zawodowo uczestnik szkolenia oraz od wniosków z przeprowadzonej analizy ankiety wstępnej, każdorazowo dokonujemy doboru zespołu trenerów, kierując się ich doświadczeniem i specjalizacją w rozwiązywaniu określonego typu problemów” – można przeczytać na stronie. Ceny – „konkurencyjne na rynku”.

Kolejną nowością jest oferta wynajmu pomieszczeń studyjnych i profesjonalnego sprzętu dla osób czy firm, chcących realizować reklamy, debaty, czy choćby nagrywać filmy dla mediów społecznościowych. Zlecić można też pełną produkcję: scenariusz, zdjęcia, postprodukcję, a także live streaming na dowolną platformę lub stronę www.

Astro z zyskiem ostatnio przed startem News24

News24 to kanał informacyjny, nadający od lutego 2022 roku. Twórcą i nadawcą stacji jest firma Astro, od lat produkująca teleturniej „Familiada” i nadająca kanał E-Sport TV. Średnia minutowa widownia News24 od 1 kwietnia 2022 roku (od tego dnia kanał jest objęty monitoringiem NAM) do 26 lutego 2023 roku wyniosła 102 osób. Jak zapewnia właściciel, News24 jest dopiero na etapie budowania portfolio widzów, m.in. poprzez wchodzenie do coraz to nowych sieci kablowych.

Kanał jest dostępny w ponad 130 małych i średnich sieciach kablowych, a w połowie listopada ub. roku pojawił się w ofertach UPC Polska i Play Now, co zwiększyło jego zasięg pięciokrotnie. Nie widać tego jednak w wynikach oglądalności – w maju br. kanał w badaniu Nielsen Audience Measurement nadal miał zerowy udział.

W pierwszym kwartale br. spółka Astro, producent teleturnieju „Familiada” oraz nadawca stacji E-Sport i News24, przy wzroście przychodów o 35,8 proc. do 965 tys. zł zanotowała 1,24 mln zł straty netto. Ostatni raz zysk netto osiągnęła w czwartym kwartale ub.r., przed startem News24.