„Apelujemy do władz publicznych, o podjęcie działań, które wpłyną pozytywnie na poziom czytelnictwa w Polsce, ułatwią dostęp do książek ważnych zarówno dla zabawy i rozrywki, jak i rozwoju profesjonalnego i nauki” – piszą członkowie Polskiej Izby Książki. Wskazują na wzrost cen książek i wysoką inflację, które wpływają na decyzje konsumentów, muszących wybierać między zaspokajaniem podstawowych potrzeb bytowych a dobrami wyższego rzędu.
Wprowadzenie postulowanej przez Polską Izbę Książki i Izbę Wydawców Prasy ulgi podatkowej na zakup książki i prasy mają się przyczynić do wzrostu zakupów książek i tym samym wzrostu czytelnictwa w Polsce. „Oczekiwany jest także efekt stabilizacji branży wydawniczej i księgarskiej dzięki zwiększonemu poziomowi czytelnictwa i zakupów książek i prasy” – napisano w apelu.
PIK i IWP już wcześniej podjęły wspólną inicjatywę na rzecz wprowadzenia zerowej stawki VAT na książki i prasę. W kwietniu ub.r. znowelizowana została unijna dyrektywa o VAT. Teraz daje ona krajowemu ustawodawcy możliwość wprowadzenia zerowej stawki na pewne grupy towarów i usług, w tym książki i prasę. W Polsce stawka VAT na gazety i czasopisma wynosi 8 proc., w przypadku czasopism lokalnych i regionalnych jest to 5 proc., czyli tyle, ile VAT na książki, a wpływy budżetowe z tego tytułu to ok. 200 mln zł rocznie.