Nagrody zostały przyznane w pięciu kategoriach: „Przełomowe Rozwiązanie”, „Filantrop Polski”, „Skarb Narodowy”, „Ambasador Biznesu RP” i „Dobry Zarząd”. Laureaci siódmej edycji Nagród Gospodarczych zostali ogłoszeni podczas specjalnego, piątkowego wydania audycji „Winien i Ma” na antenie Trójki Polskiego Radia.
Jak poinformował podczas piątkowej audycji prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz, w kategorii „Przełomowe Rozwiązanie” zwycięzcą została cyfrowa platforma komunikacji Fonet firmy WB Electronics. Mówiąc o systemie, Wojciech Surmacz przypomniał, że jako jedna z pierwszych systemem zainteresowała się armia USA.
„System Fonet umożliwia rozmowę w pojeździe, przekazywanie danych a także uzyskanie informacji o stanie pojazdu oraz o tym, co jest na zewnątrz” – powiedział prezes WB Eletronics Piotr Wojciechowski.
W ramach kategorii „Przełomowe Rozwiązanie” drugie miejsce zajął NASK z projektem #Włącz Weryfikację, służącym wspieraniu internautów w weryfikowaniu informacji w mediach społecznościowych. Trzecie miejsce przypadło Polskiemu Funduszowi Rozwoju za Pracownicze Plany Kapitałowe, stanowiące „rewolucję w oszczędzaniu długoterminowym Polaków”.
Fundacja PZU z tytułem Filantrop Polski
W kategorii Filantrop Polski nagrody przyznawano instytucjom najbardziej zaangażowanym w działalność charytatywną, prospołeczną i ekologiczną. Nagroda przypadła Fundacji PZU. „W przypadku Fundacji PZU mamy do czynienia z czempionem wagi ciężkiej, jeśli idzie o szeroko pojęta filantropię. A od początku agresji na Ukrainę Grupa PZU aktywnie działa na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy” – powiedział Surmacz prezentując laureata.
„To była sytuacja, wymagająca natychmiastowych działań. Nie tylko my, ale także nasz fundator był bardzo zaangażowany w pomoc, podobnie jak i my w ramach naszych możliwości. To była bardzo wszechstronna pomoc, bo dotyczyła i osób dotkniętych wojną na Ukrainie, i Ukraińców przebywających w Polsce, a także pracowników PZU, którzy byli zmuszeni opuścić teren Ukrainy. Ta pomoc trwa do dzisiaj” – powiedziała prezes Fundacji PZU Jolanta Zabarnik-Nowakowska.
Drugie miejsce przypadło Fundacji PGE, której środki umożliwiły realizację wielu działań z zakresu nauki i edukacji, ochrony zdrowia, promocji kultury i polskiej historii, działań pro-środowiskowych, wsparcia uchodźców z Ukrainy i osób w trudnej sytuacji życiowej. Trzecie miejsce zajęła Fundacja Lotto im. Haliny Konopackiej, której celem jest aktywizacja społeczeństwa, przede wszystkim dzieci i młodzieży w różnych sferach życia, ze szczególnym uwzględnieniem sportu i kultury.
Kolejną kategorią, w jakiej była przyznawana nagroda Polskiego Radia, była ta o nazwie „Skarb Narodowy”. W jej ramach honorowane są spółki Skarbu Państwa z najlepszymi wynikami finansowymi, które poza swoją działalnością podstawową, kapitałowo angażowały się z sukcesem także w innych obszarach polskiej gospodarki i odnalazły synergię we współpracy z innymi polskimi firmami. W tej kategorii zwycięzcą zostały Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa”.
„Tę spółkę należy traktować w kategoriach skarbu, ale i cudu, bo to cud, że taka fabryka funkcjonuje w otoczeniu Big Pharmy” – powiedział Surmacz. Dodał, że spółka inwestuje w rozwój leków onkologicznych.