Zwolnienia w Radiu SuperNova

"Szykuje się reorganizacja anteny"

W środę kilkanaście osób z lokalnych oddziałów Radia SuperNova otrzymało wypowiedzenia – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Powodem ma być reorganizacja anteny. Podobny argument przedstawiano rok temu, gdy Grupa ZPR Media, do której należy rozgłośnia, zwalniała prezenterów z lokalnych redakcji Radia Eska.

– Zupełnie nie spodziewałem się tego telefonu. Rozmowa była krótka: szykuje się reorganizacja anteny, dlatego rozwiązujemy umowę – opowiada nam jedna z osób zatrudniona w Radiu SuperNova, która w środę (31 maja) odebrała telefon z Warszawy. To tam znajduje się centralny newsroom rozgłośni i jej główna siedziba. Radio SuperNova to sieć rozgłośni lokalnych nadających w Warszawie, Ostrołęce, Krakowie, Rzeszowie, Gdańsku, Wrocławiu, Jeleniej Górze, Opolu, Trzebnicy, Nowym Sączu, Rzeszowie, Łodzi, Szczecinie, Koninie oraz Kielcach. Stacja w każdym z tych miast nadaje lokalne serwisy informacyjne i kulturalne.

Jak wynika z naszych informacji, serwisanci i wydawcy z lokalnych oddziałów Radia SuperNova mieli otrzymać w środę wypowiedzenia. Pracę miało stracić kilkanaście osób. Zwolnieni dziennikarze nie wiedzą, co dokładnie kryje się za określeniem „reorganizacja anteny”. – Nie wiemy, czy po wakacjach serwisy lokalne na stałe znikną z anteny – mówi jedna ze zwolnionych osób.

Zapytaliśmy w Grupie ZPR Media, do której należy rozgłośnia, czy to prawda, że wręczono wypowiedzenia dziennikarzom lokalnych oddziałów Radia SuperNova. – Nie komentujemy polityki personalnej firmy – powiedziała nam jedynie Magdalena Godzik, odpowiedzialna za kontakt z mediami w Grupie ZPR Media.

Radio SuperNova pod obecną nazwą nadaje od dwóch lat. Poprzednio na tych samych częstotliwościach nadawało Radio Wawa. Właściciel zdecydował się na zmianę nazwy, by nie kojarzyła się tylko z Warszawą. Stacja gra wyłącznie polską muzykę.

Niedawno cięcia w Radiu Eska

Ostatnie duże zwolnienia w segmencie radiowym Grupy ZPR Media miały miejsce w lutym ub.r. Z dnia na dzień niespodziewanie zlikwidowano ostatnie pasma lokalne w Radiu Eska, które ma tego samego właściciela co Radio SuperNova. W sumie pracę straciło 14 prezenterów popołudniowego programu „Wrzuć na luz” z Łodzi, Poznania, Wrocławia, Gdańska i Sosnowca. O zwolnieniu dowiedzieli się tuż przed rozpoczęciem audycji. – Krótka, indywidualna rozmowa. Padła informacja, że program lokalny został zlikwidowany i firma wdraża reorganizację pracy redakcji lokalnej – opowiadała nam jedna z osób, która straciła wtedy pracę. – Nie wiedzieliśmy wcześniej, że takie są plany. Tuż przed programem pojawił się jeden z szefów z centrali i wręczył wypowiedzenie.

Właściciel oficjalnie zapowiedział reorganizację pracy redakcji lokalnych. – Będziemy tworzyć więcej lokalnych treści multimedialnych coraz wyższej jakości, zarówno na potrzeby anteny radiowej, jak i serwisów internetowych stacji – mówił wtedy Paweł Szaniawski, wiceprezes Radia Eska. Dodał równocześnie, że zatrudni kilkudziesięciu nowych dziennikarzy. – Większy zespół, więcej atrakcyjnych treści, a przede wszystkim jeszcze wyższa ich jakość. Na to stawiamy – mówił Paweł Szaniawski.

Wzrost słuchalności Radia SuperNova

W ub.r. spółka International Communication nadająca Radio SuperNova osiągnęła wzrost przychodów o 29,5 proc. do 7,38 mln zł, a jej zysk netto zwiększył się z 638 tys. do 1,06 mln zł. Nadawca kolejny rok z rzędu poprawił swoje wyniki biznesowe.

Jak wynika z najnowszego badania (luty-kwiecień 2023 r.) Radio Track realizowanego przez pracownię Kantar Brown w grupie wiekowej 15-75 Radio SuperNova osiągnęło 1 proc. udziału w rynku. Rok temu w tym samym okresie stacja notowała 0,6 proc.