Kampania ma na celu przybliżenie Polakom znowelizowanej ustawy o repatriacji. W myśl nowych przepisów repatrianci będą mogli uzyskać m.in. wsparcie finansowe. W ramach kampanii „Wielki Powrót” do końca tego roku w Polskim Radiu powstanie i zostanie wyemitowanych około 80 audycji, łącznie 84 godziny. Będą one też dostępne w internecie, na stronie Polskiego Radia i Stowarzyszenia Wspólnota Polska.
We wczorajszym spotkaniu w Studiu Polskiego Radia uczestniczył m.in. przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, który przedstawił założenia znowelizowanej ustawy o repatriacji. Natomiast prezes stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski wyjaśniał, że nowela ma za zadanie ułatwić powrót do Polski rodaków, którzy zostali przymusowo wywiezieni na wschód.
Wiceprezes Polskiego Radia Mariusz Staniszewski zaznaczył, że programy przybliżą losy tych ludzi, którzy cały czas przyznają się do związków z Polską, a także poinformują Polaków o tym, że część z nich tu przyjedzie i trzeba ich jak najcieplej przyjąć. Podkreślił, że Polskie Radio z dumą przyjęło takie zadanie.
W 2016 roku władze zapowiedziały prace nad nową ustawą repatriacyjną, dzięki której potomkowie Polaków wywiezionych na Sybir będą mogli przyjechać od Polski. Większość założeń nowelizacji ustawy o repatriacji weszło w życie na początku maja. Przepisy mają ułatwić proces powrotu i osiedlanie się w naszym kraju Polaków ze Wschodu do czwartego pokolenia wstecz. Znowelizowana ustawa zakłada rozszerzenie pomocy, w tym finansowej, dla repatriantów, a także inne rozwiązania mające pomóc w aklimatyzacji w Polsce.
Repatriacja dotyczy osób, które były deportowane bądź też ich przodkowie byli zesłani w głąb Związku Radzieckiego. Ustawa obejmuje mieszkańców państw powstałych po rozpadzie ZSRR w Azji, w tym też wschodniej części Rosji. Polskie władze szacują, że w ciągu 10 lat do kraju może wrócić około 10 tysięcy takich osób.