Związkowcy przed dzisiejszym spotkaniem z zarządem Agory

"Chcemy wiedzieć, czy szykują się zwolnienia"

Agora nie ujawnia planów. Dzisiaj więcej dowiedzą się związkowcy, którzy poprosili o spotkanie z zarządem

W środę o godz. 10 związkowcy spotkają się z zarządem Agory w sprawie wydzielenia spółek Gazeta.pl i „Gazeta Wyborcza”. – Musimy wiedzieć, jakie skutki dla szeregowych pracowników może mieć ten proces – mówi Igor Rakowski-Kłos, członek prezydium Organizacji Zakładowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza przy Agorze.

– Będziemy słuchać i zadawać pytania – ucina Rakowski-Kłos zapytany o postulaty związku przed spotkaniem z zarządem.

Zdradzić postulatów związkowców przed środowym spotkaniem nie chce również Ariadna Rozwadowska, przewodnicząca „Solidarności” w Agorze. Zapytana o wnioski ze spotkania pracowników „Gazety Wyborczej” z dyrektorem wydawniczym Wojciechem Bartkowiakiem, nie chce komentować sprawy. Jak pisaliśmy w zeszłym tygodniu, spotkanie wewnętrzne w Agorze wywołało konsternację: pomijano pytania o „optymalizację kosztów”, czyli o zwolnienia.

– Nie mogę mówić o szczegółach, bo takie było zastrzeżenie na tym spotkaniu. O jednym mogę powiedzieć: niewiele można było z niego zrozumieć – powiedział „Presserwisowi” w czwartek Łukasz Cynalewski, członek Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Agory SA i Inforadia sp. z o.o.

Na dwa dni przed środowym spotkaniem ze związkowcami Wojciech Bartkowiak nie odpowiedział na pytanie „Presserwisu”, w jaki sposób „Gazeta Wyborcza” miałaby na siebie zarabiać po wyodrębnieniu do osobnej spółki i czy sposobem na monetyzację treści cyfrowych miałoby być m.in. tworzenie serwisów tematycznych, tak jak zapowiadano na początku tego roku.

Plany wydzielenia spółek z Agory SA są jawne – zawarte w uchwałach przygotowanych na zaplanowane na 1 marca nadzwyczajne walne zgromadzenie.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektów uchwał, „przedłożenie NWZ ww. uchwał związane jest z rozważanym przez Zarząd Agora S.A. projektem reorganizacji Grupy Kapitałowej Agora S.A., polegającym na wydzieleniu z Agora S.A. poszczególnych segmentów biznesowych działających w ramach Spółki (Gazeta.pl, Gazeta Wyborcza, Wydawnictwo Agora) oraz segmentów wspomagających, tzw. back office (IT, HR, Administracja, Finanse)”.

Według spółki „proponowana zmiana ma na celu ujednolicenie zasad zarządzania w ramach GK Agora w taki sposób, aby zarządzający wszystkimi biznesami i segmentami wsparcia w Grupie funkcjonowali w ramach tych samych zasad pełnej odpowiedzialności za realizację strategii, wyniki, zespół oraz działalność operacyjną swojego biznesu”.