Rymanowski w „Gościu Radia Zet”. Co mówią Chrabota, Żakowski, Węglarczyk, Imielski

"Chciałbym, żeby te rozmowy były zarówno atrakcyjne i dynamiczne, jak i merytoryczne" - zapowiada Bogdan Rymanowski

Bogdan Rymanowski będzie od poniedziałku prowadzić porannego „Gościa Radia Zet”. Pozostaje w Polsacie i Polsacie News, gdzie prowadzi m.in. „Gościa Wydarzeń”. Dotychczasowa gospodyni poranków Zetki Beata Lubecka pojawiać się ma w popołudniowych rozmowach.

„»Gość Radia Zet« w dwóch codziennych pasmach – porannym i popołudniowym – prowadzonych przez dwie różne, wybitne osobowości dziennikarskie, takie jak Bogdan Rymanowski i Beata Lubecka, otwiera przed nami nową perspektywę publicystyczną” – stwierdza w komunikacie Mariusz Smolarek, redaktor naczelny Radia Zet.

Z kolei Bogdan Rymanowski zapowiada: „Chciałbym, żeby te rozmowy były zarówno atrakcyjne i dynamiczne, jak i merytoryczne. Nie jest to proste zadanie, ale dam z siebie wszystko. Myślę, że razem z Beatą Lubecką, która poprowadzi popołudniowe rozmowy, stworzymy najlepszy duet »wywiadowców« radiowych w Polsce”.

Beata Lubecka popołudniami

Beata Lubecka porannego „Gościa Radia Zet” prowadziła od 2018 roku. Od poniedziałku będzie gospodynią wydań popołudniowych, nadawanych w dni powszednie po godz. 17. Radio Zet zrezygnowało z drugiej rozmowy publicystycznej wiosną 2022 roku.

Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, nie sądzi, żeby miała to być zamiana jakościowa. – Zarówno Beata Lubecka, jak i Bogdan Rymanowski są dziennikarzami podobnej, wysokiej klasy. Mam wrażenie, że Lubecka całkiem nieźle się w tej roli sprawdzała. Bez wątpienia Bogdan Rymanowski – ze względu na pracę w Polsacie – jest osobą bardziej rozpoznawalną medialnie – mówi Bogusław Chrabota. – Możliwe, że jest to rodzaj odpowiedzi na obecność Roberta Mazurka w konkurencyjnym RMF FM, aczkolwiek gama emocjonalna Mazurka jako felietonisty i publicysty jest zupełnie różna niż dziennikarza informacyjnego, którym jest Rymanowski – dodaje redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”.

– Radio Zet pozazdrościło radiu RMF FM szerokiej gamy osób, które przeprowadzają wywiady. Chodzi o pokazanie: „u nas jest pluralizm”. Bo jest ktoś kojarzony mocno z prawicą, jak i ktoś kojarzony bardziej z lewicą na przykład – mówi Roman Imielski, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

Rymanowski – znane nazwisko

– Bogdan Rymanowski ma znane nazwisko, to nie jest człowiek znikąd, potrafi prowadzić dobre rozmowy – uważa redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk. – Po przejściu do Polsatu Bogdan dla mnie zniknął, bo nie oglądam tej stacji, dlatego cieszę się, że teraz będzie w Radiu Zet, którego słucham – dodaje Węglarczyk.

Jacek Żakowski, publicysta „Polityki” i prowadzący piątkowe wydania „Poranka Radia Tok FM”, komentuje krótko: – To jest bardzo zdolny, prawicowy dziennikarz. Rozumiem, że Zetka dokonuje jakiejś zmiany politycznej.

Bogdan Rymanowski od października 2018 roku jest związany z Polsatem, gdzie prowadził „Wydarzenia” oraz Polsatem News, gdzie przeprowadza wywiady w „Gościu Wydarzeń” i „Śniadaniu Rymanowskiego w Polsat News i Interii”. Wcześniej, od 2001 roku, Rymanowski pracował w TVN 24. Był gospodarzem m.in. magazynu „24 godziny”, „Jeden na jeden” i „Kawy na ławę”. W latach 2003-2006 był prowadzącym „Fakty” TVN. Od 1990 do 1997 roku, a następnie od 2001 do 2002 roku związany był z RMF FM, gdzie prowadził m.in. poranne wywiady.

Na antenę Radia Zet po wakacyjnej przerwie wróci także „7. dzień tygodnia”, prowadzony przez wicenaczelnego Onetu Andrzeja Stankiewicza.