Za kandydaturą Joanny Lichockiej na członka Rady Mediów Narodowych głosowało 15 posłów, 14 było przeciw, nikt się nie wstrzymał.
Posłem-sprawozdawcą został Jarosław Zieliński (PiS).
Kandydatka została zgłoszona przez grupę posłów Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.
Lichocka urodziła się w 1969 roku
Joanna Lichocka urodziła się 21 listopada 1969 r. w Warszawie. Jest dziennikarką, publicystką, autorką filmów dokumentalnych. Poseł na Sejm VIII i IX kadencji. Jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i literackich studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie studiów aktywnie działała w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów.
Zadebiutowała w 1991 r. na łamach „Tygodnika Solidarność”, gdzie pracowała do 1993 r. jako dziennikarka działu związkowego i politycznego. Współpracowała również z „Życiem Warszawy” oraz Teleexpressem w TVP. W latach 1994-2001 pracowała w Telewizji Polsat jako reporterka polityczna oraz prowadząca programy informacyjne i publicystyczne. Była związana z „Życiem” (2001-2002) i „Przyjaciółką” (2003, jako zastępca redaktora naczelnego), „Ozonem” (2005), „Dziennikiem” (2006). W latach 2006-2009 w „Rzeczpospolitej” była publicystką działu Opinie.
Jest autorką cyklu wywiadów z intelektualistami, które ukazywały się na łamach „Dziennika”, „Rzeczpospolitej”, „Newsweeka”, „Gazety Polskiej”, „Do Rzeczy” oraz „W Sieci”, i w tym głośnych rozmów o Polsce z poetą i pisarzem Jarosławem Markiem Rymkiewiczem. Od 2004 r. współpracowała z Telewizją Puls prowadząc programy publicystyczne. W latach 2007–09 prowadziła, najpierw w TVP1, następnie w TVP Info, program „Forum”. W 2010 r. prowadziła także programy publicystyczne na antenie TVP1: „Z refleksem” i „Kwadrans po ósmej”.
Po przejęciu władzy w mediach przez PO-PSL-SLD po katastrofie smoleńskiej Joanna Lichocka została odsunięta od pracy w TVP. Rozpoczęła realizację filmów dokumentalnych. „Było to niezależne kino polityczne dotyczące szeroko pojętej tematyki smoleńskiej – zakazane w kontrolowanych przez ówczesną koalicyjną władzę medialną POPSL-SLD” – zaznaczono w biogramie Joanny Lichockiej.
Zrealizowała filmy „Mgła” i „Pogarda”, następnie „Przebudzenie” oraz we współpracy z Jarosławem Rybickim film „Prezydent” poświęcony prof. Lechowi Kaczyńskiemu. Filmy te pokazywane były na niezależnych pokazach w kraju i zagranicą oraz rozpowszechniane wraz z nakładem „Gazety Polskiej”, także w Internecie.
Joanna Lichocka jest także autorką książki „Mgła” (wraz z Marią Dłużewską), będącą pełnym zapisem świadectwa, jakie urzędnicy Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego złożyli przed kamerą po katastrofie smoleńskiej oraz książki „Przebudzenie”, będącej zbiorem wywiadów z uczestnikami miesięcznic na Krakowskim Przedmieściu. W 2013 r. ukazał się jej wywiad rzeka z socjologiem prof. Andrzejem Zybertowiczem pt. „III RP. Kulisy systemu”.
Od 2010 r. jest autorką „Gazety Polskiej”, w latach 2011-15 była publicystką i zastępcą redaktora naczelnego „Gazety Polskiej Codziennie”. Lichocka jest dwukrotną (w 2013 r. oraz w 2014 r.) laureatka najważniejszej nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – Głównej Nagrody Wolności Słowa.
W 2021 r. ukazała się jej książka biograficzna poświęcona poecie i pisarzowi prof. Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi pt. „Rymkiewicz. Genealogia”. Stale publikuje na łamach „Gazety Polskiej Codziennie” i „Gazety Polskiej”. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Od 25 października 2015 r. jest nieprzerwanie posłem na Sejm (VIII i IX kadencji) wybrana z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu kalisko-leszczyńskim, a potem w okręgu sieradzkim. Pełni funkcje wiceprzewodniczącej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Od lipca 2016 r. Joanna Lichocka jest członkiem Rady Mediów Narodowych. „Zarówno wyróżniająca wiedza i doświadczenie w sprawach związanych z zadaniami i działaniem mediów wskazują, iż Pani Joanna Lichocka jest dobrym kandydatem na członka Rady Mediów Narodowych” – zaznaczono w uzasadnieniu.